Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejki do lokali wyborczych w Nowym Jorku

0
Podziel się:

#
EMBARGO DO GODZ. 20.00 W NIEDZIELĘ NA TREŚCI ZAWIERAJĄCE ELEMENTY AGITACJI WYBORCZEJ

# EMBARGO DO GODZ. 20.00 W NIEDZIELĘ NA TREŚCI ZAWIERAJĄCE ELEMENTY AGITACJI WYBORCZEJ

#

20.06. Nowy Jork (PAP) - Polacy mieszkający na Wschodnim Wybrzeżu USA zaczęli głosować już o 6 rano. W okręgu nowojorskim zarejestrowało się 16 218 osób, o ponad 2 tysiące więcej niż w wyborach parlamentarnych 2007, uznawanych dotąd za rekordowe pod względem frekwencji.
Głosować można w siedmiu miejscach. Najwięcej wyborców jest w zamieszkałej przez wielu Polaków dzielnicy Greenpoint. Udział zadeklarowało ok.6 tysięcy osób. W pierwszej godzinie oddano tu 100 głosów. Zdaniem komisji wyborczej, to osoby jadące do pracy. Około południa frekwencja była tak wysoka, że przed wejściem do Centrum Polsko-Słowiańskiego, gdzie znajduje się lokal wyborczy, ustawiła się kolejka. Trzeba było czekać ok. 20 - 30 min.

W konsulacie RP na Manhattanie pierwsi wyborcy, pojawili się punktualnie o godz. 6. rano. Wielu z nich planowało potem wyjazd na plażę, bo pogoda dopisała. Do godziny 4 czasu lokalnego zebrano ponad połowę deklarowanych tu głosów. W konsulacie zarejestrowanych jest 2700 osób.
Wielu Polaków mieszka w stanie New Jersey. "Polskie" miasta to m.in. położone blisko siebie Garfield, Wallington i Passaic. "Cieszymy się, że w taką pogodę nie musimy jechać aż do Nowego Jorku, żeby głosować na prezydenta" mówiło wielu wyborców w OKW 165 w Passaic, mieszczącym się w budynku Polsko-Amerykańskiego Centrum Kulturalnego.

Pozostałe lokale wyborcze należące do okręgu nowojorskiego znajdują się w Filadelfii, New Britain i Bostonie.

Wielu głosujących chętnie mówi o swoich preferencjach wyborczych, chociaż niektóre argumenty nie zawsze maja związek z programem kandydata.

"Wśród Polaków mieszkających w USA można zauważyć podobne podziały i opinie jak w Polsce i taki sam rozłam socjologiczny" - komentował dyrektor d/s politycznych w Instytucie Wschód-Zachód Andrew Nagorsky. "Na wysoką frekwencję na pewno wpłynęła tragedia pod Smoleńskiem. Poza tym jednym z kandydatów jest Jarosław Kaczyński, który zawsze mobilizował ludzi za lub przeciw" - dodał.

Na Wschodnim Wybrzeżu można głosować do godz. 20-tej czasu lokalnego według konsula Przemysława Balcerzyka wstępne wyniki glosowania w okręgu nowojorskim będą znane jeszcze przed północą.

Ewa Strzałkowska (PAP)

se/ fit/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)