Notowania

patriot
24.06.2010 07:55

Kolejna bateria Patriotów wkrótce w Polsce

Pierwsza bateria amerykańskich rakiet opuściła nasz kraj kilka dni temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(redstone.army.mil/Wikipedia)

_ - Pierwsza bateria opuściła nasz kraj kilka dni temu - _ informuje Robert Rochowicz z departamentu prasowo-informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pierwsza bateria, której oficjalnie powitanie miało miejsce 26 maja, po około miesięcznym pobycie w jednostce wojskowej w Morągu powróciła w sobotę do swojej bazy w Kaiserslautern w Niemczech.

W jej skład wchodziło około stu żołnierzy, sześć wyrzutni Patriot i blisko 40 pojazdów. Amerykańscy wojskowi zapoznawali polskich żołnierzy z możliwościami systemu; w ramach drugiej tury, która ruszy w najbliższych dniach, prowadzone będą kolejne szkolenia.

Do 2012 r. baterie systemu obrony powietrznej Patriot mają rotacyjnie stacjonować w Polsce w wersji ćwiczebnej, później przewiduje się pobyt baterii z rakietami bojowymi.

Ulokowanie w Polsce Patriotów wiąże się z umową z 2008 roku o ulokowaniu na terytorium Polski elementów amerykańskiej _ tarczy antyrakietowej _. Warunkiem stawianym przez stronę polską w negocjacjach było wzmocnienie obrony powietrznej Polski. Według zapewnień MON, z czasem będzie możliwe włączenie amerykańskiej baterii w nasz system.

Alternatywne dla amerykańskiego rozwiązanie nazywane _ Tarczą dla Polski _ proponuje grupa Bumar skupiająca większość krajowych przedsiębiorstw zbrojeniowych. Zakłada ono wykorzystanie m.in. polskich radarów i rakiet europejskiej produkcji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Ławrow chce "sensownych" wyjaśnień w sprawie Patriotów ]( http://news.money.pl/artykul/lawrow;chce;sensownych;wyjasnien;w;sprawie;patriotow,100,0,625764.html )
* [ Szef rosyjskiego sztabu: Patrioty w Polsce nie są zagrożeniem ]( http://news.money.pl/artykul/szef;rosyjskiego;sztabu;patrioty;w;polsce;nie;sa;zagrozeniem,67,0,601923.html )
Tagi: patriot, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz