Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejna edycja akcji przeciwdziałającej sprzedaży dzieciom papierosów

0
Podziel się

Rozpoczęła się XIV edycja Programu STOP18! przeciwdziałającemu sprzedaży
papierosów niepełnoletnim. Jej celem jest ograniczenie im dostępu do wyrobów tytoniowych,
likwidacja miejsc nielegalnego handlu i uczenie sprzedawców asertywnej odmowy sprzedaży.

bEiUoHpN

*Rozpoczęła się XIV edycja Programu STOP18! przeciwdziałającemu sprzedaży papierosów niepełnoletnim. Jej celem jest ograniczenie im dostępu do wyrobów tytoniowych, likwidacja miejsc nielegalnego handlu i uczenie sprzedawców asertywnej odmowy sprzedaży. *

Jak wyjaśnił podczas czwartkowej konferencji prasowej krajowy koordynator programu Michał Pełczyński, tegoroczna edycja koncentruje działania na edukacji. Do punktów sprzedaży trafią więc oznakowania oraz ulotki edukacyjne, a do samorządów listy zapraszające do udziału w V Ogólnopolskim Dniu Odpowiedzialnej Sprzedaży Wyrobów Tytoniowych. Sprzedawcy będą mogli również wziąć udział w szkoleniach z zasad handlu wyrobami tytoniowymi.

Koordynatorzy programu przekazali staży miejskiej "czarne listy" z adresami sklepów podejrzanych o łamanie zakazu sprzedaży papierosów nieletnim. Sklepy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli. Ich lista powstała na podstawie zeszłorocznych badań z udziałem tzw. tajemniczego klienta. Wynika z nich, że 63 proc. sprzedawców sprzedałoby papierosy osobie wyglądającej na mniej niż 18 lat.

bEiUoHpP

W XIV edycji Programu bierze udział ponad 200 samorządów i 102 straże miejskie. Program jest prowadzony od 1998 r.; opiera się na partnerstwie organizacji i firm, które podejmują wspólne inicjatywy w celu przeciwdziałania dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych.

Sprzedawcy za sprzedaż papierosów osobie poniżej 18 roku życia grozi mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo może zostać ukarany za sprzedaż na sztuki (100 zł) oraz za brak obowiązkowego oznakowania punktu sprzedaży informacją o zakazie sprzedaży papierosów osobom do lat 18. W przypadku nieprzyjęcia mandatu sprawa trafia do sądu.

Na konferencji powołano się na wyniki badań (przeprowadzone od 15 listopada 2010 do 15 maja 2011), z których wynika, że 73 proc. sądów rejonowych nie przeprowadziło żadnej sprawy przeciwko sprzedawcy wyrobów tytoniowych, a nakładane grzywny w większości nie przekraczały 200 zł.

"Taka postawa sądów jest niepokojąca. Sprzedawcom bardziej opłaca się nie przyjąć mandatu, ponieważ kara grzywny nałożona przez sąd jest zwykle niższa" - powiedział Bartłomiej Zieliński z Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. (PAP)

bEiUoHpV

ags/ bos/ ura/

bEiUoHqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)