Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejna zmiana przejęła obowiązki w Afganistanie

0
Podziel się

We wtorek w bazie Ghazni odbyła się uroczystość przejęcia dowodzenia przez
XIV zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie - poinformował mjr Marek Pietrzak z
Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

bEqAZihx

We wtorek w bazie Ghazni odbyła się uroczystość przejęcia dowodzenia przez XIV zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie - poinformował mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

W ceremonii wzięli udział ambasador RP w Afganistanie Piotr Łukasiewicz, dowódca operacyjny SZ gen. broni Marek Tomaszycki, przedstawiciele lokalnych afgańskich władz, wojska i policji, wśród nich wicegubernator leżącego w prowincji Ghazni dystryktu Andar Mohammad Qasim Desiwal, a także dowódca Dowództwa Regionalnego Wschód wojsk ISAF gen. dyw. James C. McConville.

Dowódca kończącej służbę XIII zmiany gen. bryg. Marek Sokołowski przekazał obowiązki swojemu następcy gen. bryg. Cezaremu Podlasińskiemu.

bEqAZihz

"Ci, którzy przybyli tu z pierwszą zmianą, pamiętają, z jakim sprzętem przyjechaliśmy. I widzą, czym polscy żołnierze dysponują dziś - to zupełnie inny sprzęt. Dziś mamy także zupełnie inną armię. Przez ten czas zmienili się nasi żołnierze i nasi dowódcy" - powiedział gen. Tomaszycki. Zwrócił uwagę, że udział w operacji pozytywnie wpłynął na międzynarodową pozycję Polski.

Podziękował kończącym zmianę żołnierzom i przypomniał, że "wracają do polskiej rzeczywistości". "W kraju spotkacie się z różnymi ocenami wysiłku i poświęcenia tysięcy żołnierzy, którzy pełnili służbę w Afganistanie. Usłyszycie pytania, czy warto było poświęcić życie 43 żołnierzy, waszych kolegów. Czy wasze poświęcenie i wysiłek warte były tego, że kilkuset żołnierzy, którzy zostali podczas misji ranni, mają dziś problemy ze zdrowiem, a część z nich zostało inwalidami" - mówił generał.

"Tak naprawdę te pytania pozostają częściowo bez odpowiedzi. Niektórzy stawiają je tylko po to, by twierdzić, że ta misja nie była potrzebna. Jednak ci wszyscy, którzy tu byli, są w stanie docenić wkład polskich żołnierzy w budowanie bezpiecznego Afganistanu" - powiedział dowódca operacyjny. "Tu widać efekty naszej pracy. Tutejsze wojsko, policja i służby bezpieczeństwa, które były szkolone przez polskich żołnierzy, są już na odpowiednim poziomie. To gwarantuje, że uda się także zapewnić w miarę spokojny rozwój gospodarczy i administracji" - dodał.

XIII zmianę PKW tworzyło 1600 żołnierzy, głównie z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Podczas blisko siedmiomiesięcznej służby głównym zadaniem żołnierzy było doradztwo oraz wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa i władz lokalnych. Zespoły doradcze wojska i policji wyszkoliły 3. brygadę afgańskiej armii i afgańskich funkcjonariuszy, którzy są już w stanie samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić operacje. Głównym zadaniem poprzedniej zmiany kontyngentu było przekazanie Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo prowincji Ghazni, wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa i administracji.

bEqAZihF

Polscy żołnierze przeprowadzili ponad 30 operacjach i uczestniczyli w ponad 1000 patroli. Zlikwidowali blisko 30 nielegalnych magazynów broni i amunicji, przechwycili prawie 5,5 tony materiałów do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz znaleźli 30 niewybuchów i 50 gotowych już do detonacji improwizowanych ładunków wybuchowych. Zatrzymali kilkudziesięciu talibów, w tym czterech z listy najgroźniejszych poszukiwanych. W trakcie XIII zmiany zginęło czterech polskich żołnierzy.

Pod koniec sierpnia baza została zaatakowana przez zamachowców samobójców. Wskutek ran odniesionych wtedy w walce zginęło dwóch żołnierzy - polski i amerykański. Zginęło też kilkunastu żołnierzy, policjantów i cywilów afgańskich, a około pięćdziesięciu osób zostało rannych.

Obecna zmiana liczy ok. 1000 osób. Jej głównym zadaniem będzie doradzanie afgańskim siłom bezpieczeństwa i wspieranie ich, obowiązkiem żołnierzy będzie też kontynuacja przerzutu sprzętu do kraju. Będzie to przedostatnia zmiana polskiego kontyngentu ISAF i ostatnia funkcjonująca w Ghazni. Działalność w tej prowincji zakończy pod koniec kwietnia przyszłego roku. Ostatnia, XV zmiana ma funkcjonować już tylko w bazie Bagram. Zgodnie z decyzją NATO misja ISAF ma się zakończyć w roku 2014.

Trzon sił bojowych XIV zmiany PKW tworzą żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, z których większość już służyła w Afganistanie, wspierani przez żołnierzy wojsk specjalnych, a także z innych jednostek w Polsce - 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 10. Brygadę Logistyczną w Opolu, 9. Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, Centralną Grupę Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 4. Pułk Chemiczny z Brodnicy, 1. Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych, 1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy oraz żandarmów z Mińska Mazowieckiego. (PAP)

bEqAZihG

brw/ bno/ as/

bEqAZiia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)