Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
news of the world
02.08.2011 15:42

Kolejne aresztowania w aferze "News od The World"

Scotland Yard nie podał nazwiska zatrzymanego, ale nieoficjalnie sądzi się, że jest to były redaktor naczelny NotW Stuart Kuttner.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roger@elaws?/CC/flickr)

Policja aresztowała kolejną osobę w aferze podsłuchowej, której głównym ośrodkiem był tabloid _ News of the World _ ("NotW"). Scotland Yard nie podał nazwiska zatrzymanego, ale nieoficjalnie sądzi się, że jest to były redaktor naczelny _ NotW _ Stuart Kuttner.

71-letni Kuttner, który w tabloidzie przepracował 22 lata i odszedł w 2009 r., nie wiedział, że grozi mu aresztowanie, gdy zgodnie z wezwaniem stawił się dziś o godz. 11 czasu miejscowego na posterunku policyjnym dla złożenia wyjaśnień.

Jest on postacią dobrze znaną, ponieważ występował publicznie, gdy _ NotW _ był przedmiotem kontrowersji. W redakcji był odpowiedzialny m.in. za finanse.

Aresztowanie kluczowej postaci w niewychodzącym już tabloidzie jest wynikiem dwóch policyjnych operacji: Operation Weeting, dotyczącej afery podsłuchowej i angażowania przez gazetę hakerów, oraz Operation Elveden, mającej na celu ustalenie, czy tabloid płacił funkcjonariuszom policji za tajne informacje.

Operacja Weeting została wszczęta w styczniu tego roku, gdy aktorka Sienna Miller i poseł George Galloway oskarżyli _ NotW _ o włamanie do ich skrzynek głosowych. Już wcześniej policji zarzucono, iż jej początkowe dochodzenie z lat 2005-06, w którym badano działalność współpracującego z tabloidem hakera Glenna Mulcaire'a, pominęło lwią część materiału dowodowego.

Aresztowanemu mężczyźnie postawiono zarzut działania w zmowie z innymi w celu nielegalnego przechwytywania informacji na podstawie ustawy z 1977 r. oraz zarzut złamania ustawy antykorupcyjnej z 1906 r. Identyczne zarzuty postawiono byłej redaktorce naczelnej _ NotW _ i byłej dyrektorce News International (wydawniczej części koncernu Ruperta Murdocha News Corp.) - Rebece Brooks.

Dotychczas w związku z obiema policyjnymi operacjami aresztowano 10 osób, które po pewnym czasie zwolniono za poręczeniem. Są to m.in. były redaktor naczelny _ NotW _ i były dyrektor do spraw. komunikacji Downing Street Andy Coulson, były naczelny reporter _ NotW _ Neville Thurlbeck, były reporter pisujący o sprawach rodziny królewskiej Clive Goodman i freelancerka Terenia Taras.

Do dymisji w związku z aferą podsłuchową podał się szef Scotland Yardu Paul Stephenson oraz jego zastępca John Yates. Zarzuca się im, że byli zbyt blisko powiązani z gazetą i że nie poznali się na rzeczywistej skali przestępczej działalności w redakcji. _ NotW _ nie ukazuje się od 10 lipca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/246/t149238.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/ostatni;numer;8220;news;of;the;world8221;;afera;podsluchowa;pograzyla;tabloid,12,0,868108.html) Ostatni numer â��News of The World”. Afera podsłuchowa pogrążyła tabloid Po 168-latach, największa anglojęzyczna gazeta na świecie będzie zamknięta. To efekt gigantycznego skandalu – dziennikarze tabloidu podsłuchiwali gwiazdy, członków rodziny królewskiej i krewnych ofiar zbrodni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t47060.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/milioner;przeprasza;ludzi;w;ogloszeniach,95,0,874079.html) Milioner przeprasza ludzi w ogłoszeniach _ Mam świadomość, że zwykłe przeprosiny nie wystarczą _ - mówi Rupert Murdoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t149248.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;sklada;obietnice;w;sprawie;tabloidu,30,0,868126.html) Cameron składa obietnicę w sprawie tabloidu Dwa specjalne dochodzenia wyjaśnią, jak i dlaczego doszło w Wielkiej Brytanii do skandalu podsłuchowego, którego głównym ośrodkiem był tabloid News of the World.
Tagi: news of the world, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz