Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejne kary dla kolejarzy? Po kontroli

0
Podziel się

Urząd Transportu Kolejowego sprawdził, jak wprowadzany był nowy rozkład jazdy.

Kolejne kary dla kolejarzy? Po kontroli
(Markanja/iStockphoto)
bEpyfBYR

Urząd Transportu Kolejowego znalazł kilkadziesiąt uchybień przy wprowadzaniu nowego rozkładu jazdy pociągów. Rzecznik UTK Alvin Gajadhur poinformował, że może to skutkować wszczęciem postępowań administracyjnych, a w konsekwencji nałożeniem kar pieniężnych.

Kontrolerzy UTK sprawdzali m.in., czy punkty informacji i kasjerzy udzielają prawdziwych informacji dotyczących zmian w rozkładzie jazdy, opóźnień pociągów i praw pasażerów. Jak wyjaśnił rzecznik, kontrolę przeprowadzono, bo do Urzędu trafiały informacje dotyczące nieprzestrzegania praw pasażerów w związku z wprowadzeniem nowego rozkładu.

Wśród stwierdzonych przez kontrolerów uchybień były m.in. nieczynne kasy na dworcach, niezrozumiałe zapowiedzi megafonowe, błędne informacje udzielane przez pracowników kolei i umieszczane na stronach internetowych, utrudnianie pasażerom uzyskania informacji o opóźnieniach, nieinformowanie o warunkach reklamacji lub przysługujących pasażerom prawach.

bEpyfBYT

Kontrola była przeprowadzona między 13 a 15 grudnia. Odbyła się na 33 dworcach kolejowych różnej wielkości na terenie całego kraju.

Nowy rozkład obowiązuje od niedzieli 12 grudnia. Jego wprowadzenie spowodowała bałagan organizacyjny na dworcach. Na problemy z rozkładem nałożył się dodatkowo atak zimy. Z powodu mrozu i śnieżyc opóźniało się przez ostatnie dni do kilkuset pociągów na dobę. Opóźnienia sięgały kilku godzin.

Zgodnie z prawem, przewoźnik ma obowiązek opublikowania zmian na 7 dni przed ich wprowadzeniem, żeby pasażerowie mogli się z nimi zapoznać.

Kontrola UTK wykazała, że w tygodniu poprzedzającym wejście w życie nowego rozkładu jazdy wprowadzono prawie 400 zmian do przygotowanego projektu. W opinii UTK miało to poważny wpływ na jakość i dostępność informacji dla pasażerów.

bEpyfBYZ

UTK nie wyklucza, że w stosunku do przewoźników kolejowych zostaną wszczęte postępowania administracyjne. W rezultacie na przewoźników kolejowych lub osoby zajmujące kierownicze stanowiska w tych przedsiębiorstwach mogą zostać nałożone kary pieniężne.

Czytaj w Money.pl

bEpyfBZu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)