Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne przesłuchania ws. wniosku o postawienie przed TS członków KRRiT

0
Podziel się:

Troje przedstawicieli spółki Stavka, nadawcy programu TTV przesłucha
sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej - poinformował PAP jej przewodniczący Andrzej
Halicki (PO). Przesłuchanie dotyczy wniosku o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu.

Troje przedstawicieli spółki Stavka, nadawcy programu TTV przesłucha sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej - poinformował PAP jej przewodniczący Andrzej Halicki (PO). Przesłuchanie dotyczy wniosku o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu.

Przedstawiciele spółki zostaną przesłuchani w charakterze świadków.

Spółka Stavka, wraz z trzema innymi nadawcami, otrzymała w 2011 r. koncesję na nadawanie na ogólnodostępnym, pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX 1). Miejsca na nim nie otrzymała startująca w konkursie zorganizowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam. W związku z tym PiS domaga się postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków KRRiT (oprócz Stefana Pastuszki) - przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego.

"Na dzisiejszym posiedzeniu podjęliśmy uchwałę o wezwaniu na przesłuchanie trojga przedstawicieli firmy Stavka w charakterze świadków" - powiedział w czwartek Halicki. Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przesłucha świadków na najbliższym posiedzeniu.

"Na razie nie przewidujemy większej liczby przesłuchań" - dodał przewodniczący. Komisja prowadzi postępowanie dowodowe, potem rozpocznie prace nad formułowaniem wniosków.

Do tej pory członkowie komisji - podczas posiedzeń zamkniętych dla mediów - przesłuchali w charakterze świadka m.in. dyrektora TV Trwam, prezesa Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Wcześniej z komisją spotkali się także członkowie KRRiT, którzy - w ocenie PiS - powinni stanąć przed Trybunałem Stanu.

We wcześniejszej rozmowie z PAP Halicki podkreślił, że prace komisji mają charakter postępowania prokuratorskiego. "To nie są rozmowy o wszystkim, ale postępowanie weryfikujące zasadność postawienia wniosku. Będzie on oceniany przez całą izbę, po tym jak komisja go pozytywnie lub negatywnie zarekomenduje" - tłumaczył. Podkreślił też, że zamknięcie posiedzeń dla mediów zapobiega upolitycznieniu postępowania.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS, KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo - zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia; fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.

Sytuacja finansowa fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie miała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.

Obecnie trwa konkurs na cztery miejsca na multipleksie cyfrowym, w którym także bierze udział nadawca TV Trwam, fundacja Lux Veritatis. Wyniki konkursu na ostatnie cztery miejsca na multipleksie cyfrowym znane będą w czerwcu - jak informował PAP przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Nowi nadawcy będą jednak mogli zacząć emisję najwcześniej za rok.(PAP)

mce/ nno/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)