Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne spotkanie grupy roboczej PERN i Transneft wiosną 2012 r.

0
Podziel się:

Na wiosnę 2012 r. zaplanowano kolejne spotkanie wspólnej grupy roboczej
Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjskiego koncernu
Transneft. Posiedzenie odbędzie się w Polsce - poinformował w środę PERN.

Na wiosnę 2012 r. zaplanowano kolejne spotkanie wspólnej grupy roboczej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjskiego koncernu Transneft. Posiedzenie odbędzie się w Polsce - poinformował w środę PERN.

PERN i Transneft są największymi krajowymi operatorami rurociągu "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do rafinerii w Polsce i w Niemczech, a także tranzytem przez gdański Naftoport do innych odbiorców zagranicznych.

Jak podał PERN, spotkania w ramach grupy roboczej, w których uczestniczą specjaliści i kadra zarządzająca obu podmiotów, "służą przede wszystkim wymianie informacji i doświadczeń dotyczących eksploatacji i kierowania systemami rurociągów naftowych, sytuacji kryzysowych, planowanych przestojów, remontów i inwestycji".

Pierwsze spotkanie grupy roboczej PERN i Transneft odbyło się w Moskwie pod koniec 2009 r., a ostatnie w październiku 2011 r. w Petersburgu.

W ocenie prezesa PERN Roberta Soszyńskiego, praca grupy powołanej wraz z Transneftem jest bardzo ważna "nie tylko w aspekcie efektywnego wykorzystania rurociągów, optymalizacji tłoczeń i zwiększenia przesyłu ropy naftowej".

"Nie mniej istotną rolę odgrywa budowanie dobrych relacji, wzajemnego zaufania między partnerami, co w tak strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju branży jak logistyka ropy naftowej ma znaczenie trudne do przecenienia" - podkreślił Soszyński.

Memorandum "o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie wymiany informacji" PERN i rosyjska Kompania Transportu Ropy Naftowej Transneft podpisały w Płocku we wrześniu 2009 r. Dokument przewiduje rozwijanie współpracy w zakresie wymiany informacji o transporcie ropy naftowej, w tym zwłaszcza "na wypadek pojawienia się sytuacji kryzysowej" w eksploatacji rurociągu naftowego "Przyjaźń", a także wymianę doświadczeń na temat funkcjonowania rurociągów polskich i rosyjskich.

Memorandum zostało zawarte na trzy lata z możliwością przedłużenia o kolejny rok, jeżeli żadna ze stron nie powiadomi o zamiarze rozwiązania porozumienia. (PAP)

mb/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)