Notowania

sytuacja w egipcie
05.07.2013 22:38

Kolejne starcia w Egipcie. Tragiczne doniesienia

Na ulicach słychać strzały, a karetki pogotowia transportują rannych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dziesięć osób zginęło dziś w Egipcie, a 210 zostało rannych w starciach pomiędzy zwolennikami odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego, jego przeciwnikami i siłami bezpieczeństwa - podało ministerstwo zdrowia.

Według informacji resortu pięć osób zginęło w Kairze, cztery w Al-Arisz na Półwyspie Synaj, gdzie islamiści zaatakowali budynek rządowy, a jedna w mieście Asjut na południu kraju.

Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się Mursi, wyszli w piątek m.in. na ulice Aleksandrii, Asjut, Ismaili i Damanhur. W Kairze demonstrowały dziesiątki tysięcy ludzi.

W Kairze starcia wybuchają w samym centrum - w rejonie placu Tahrir i na pobliskim nabrzeżu Nilu, a także w rejonie telewizji państwowej. Działacze ruchów młodzieżowych odparli stronników Mursiego i na krótki czas zapanował spokój, po czym znów doszło do starć. Słychać strzały; przeciwnicy i zwolennicy Mursiego obrzucają się kamieniami; karetki pogotowia transportują rannych - podaje AFP.

Ministerstwo zdrowia podało, że cztery osoby zginęły w strzelaninie w Kairze, o której wcześniej w piątek informowały źródła w organach bezpieczeństwa. Według tych źródeł siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do zwolenników Mursiego, którzy przeszli do położonych na przedmieściu koszar Gwardii Republikańskiej.

Część mediów podała, że w koszarach jest przetrzymywany Mursi; według Associated Press był on tam tylko do czasu, zanim nie został przewieziony przez wojsko w nieznane miejsce.

Według bilansu podanego przez rosyjską agencję ITAR-TASS łącznie od 30 czerwca, gdy wybuchły protesty przeciwko Mursiemu w pierwszą rocznicę jego zaprzysiężenia, zginęło w Egipcie ponad 60 osób, a ponad 2,5 tys. zostało rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz trudniejsza sytuacja w Egipcie Aleksandria, Port Said i Kair były widownią starć przeciwników i zwolenników prezydenta Mohammeda Mursiego.
22 ofiary starć z policją. Poszło o bluźnierstwa Wielkie demonstracje wybuchły wczoraj, gdy manifestanci, których liczbę szacowano na 500 tys., przeszli głównymi ulicami stolicy domagając się od władz bardziej zdecydowanej ochrony islamu.
Co najmniej 44 rannych w starciach z policją Co najmniej 44 osoby zostały ranne w trakcie starć w trzech prowincjach Egiptu między policją a uczestnikami demonstracji rewolucyjnego ugrupowania Ruch Młodych 6 Kwietnia.
Tagi: sytuacja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz