Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne wyłączenia analogowej telewizji, m.in. w Warszawie

0
Podziel się:

We wtorek o godz. 1 wyłączone zostaną analogowe nadajniki naziemnej
telewizji w Elblągu, Rzeszowie, Szczecinie i Wiśle, a o godz. 5 - w Warszawie. Sygnał MUX-3
(programy TVP) na głównych nadajnikach zostanie włączony o godz. 5, a później, stopniowo, na
stacjach doświetlających.

We wtorek o godz. 1 wyłączone zostaną analogowe nadajniki naziemnej telewizji w Elblągu, Rzeszowie, Szczecinie i Wiśle, a o godz. 5 - w Warszawie. Sygnał MUX-3 (programy TVP) na głównych nadajnikach zostanie włączony o godz. 5, a później, stopniowo, na stacjach doświetlających.

Trzeci już etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej obejmie obszar 365 gmin: 126 w woj. mazowieckim, 73 w woj. podkarpackim, 52 w woj. zachodniopomorskim, 51 w woj. śląskim, 19 w woj. warmińsko-mazurskim, 15 w woj. małopolskim, 12 w woj. pomorskim, 12 w woj. łódzkim, trzech w woj. opolskim i dwóch w woj. lubuskim.

Analogowy sygnał zostanie wyłączony ok. godz. 1. Wyjątkiem będzie stacja nadawcza w Warszawie, gdzie nastąpi to o godz. 5. Około godz. 5 rozpocznie się proces uruchamiania na głównych nadajnikach emisji cyfrowego sygnału trzeciego multipleksu (MUX-3). Dostępne są na nim programy Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia.

W miejscowościach, do których nie dotrze sygnał z głównych nadajników (np. ze względu na ukształtowanie terenu), cyfrowa telewizja będzie dostępna dzięki 45 tzw. stacjom doświetlającym. Włączanie na nich sygnału MUX-3 będzie odbywać się sukcesywnie. Jako pierwsza, o godz. 8 we wtorek, włączona zostanie stacja doświetlająca w Raciborzu (woj. śląskie), a jako ostatnie - o godz. 17 w środę - w Baligrodzie, Krzemiennej, Majdanie i Tylawie (woj. podkarpackie).

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował w ubiegłym tygodniu, że na 5,75 mln osób, które 19 marca stracą analogowy sygnał telewizyjny, 3,04 mln będzie mieć sygnał cyfrowy "natychmiast, bez żadnych problemów i perturbacji".

Na cyfryzację sygnału telewizyjnego muszą przygotować się użytkownicy indywidualnych anten oraz ci, którzy korzystają z anten zbiorczych, np. w budynkach wielorodzinnych. Nie dotyczy to abonentów sieci kablowych oraz platform satelitarnych - w ich przypadku o cyfryzację sygnału zadba operator.

Aby poprawnie odebrać sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4 część 10. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Posiadacze dekoderów (STB) bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI).

Do prawidłowego odbioru sygnału potrzebna jest też odpowiednia i właściwie ustawiona antena. Przydatność dotychczas używanej można ocenić, włączając telegazetę TVP2 na stronę 791. Jeśli wyświetlony tam obraz nie jest poprawny, instalacja antenowa najprawdopodobniej wymaga wymiany lub naprawy.

Na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są dziś programy: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls2, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, T-TV. Kolejne programy mają pojawić się w pierwszej połowie 2014 r. - trwa konkurs na cztery nowe programy.

Do tej pory nadajniki analogowe wyłączono w Zielonej Górze i Żaganiu (7 listopada ub.r.) oraz w Gdańsku, Iławie i Poznaniu (28 listopada u.br.). Cyfryzacja nadawania naziemnej telewizji ma zakończyć się w lipcu br.

Informacje na temat cyfryzacji można znaleźć na stronie cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl. Działa też bezpłatna infolinia: 800 007 788. Do 22 marca infolinia działa od godz. 8 do godz 22, a we wtorek, w dniu wyłączenia emisji analogowej - od godz. 6 do północy.

Brak sygnału lub zakłócenia w odbiorze programów naziemnej telewizji cyfrowej można tez zgłaszać telefonicznie w delegaturach Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wykaz placówek i numery telefonów znajdują się na stronie urzędu: uke.gov.pl. (PAP)

mca/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)