Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejni członkowie reżimu Czerwonych Khmerów przed trybunałem ONZ

0
Podziel się

Nuon Chea - bliski współpracownik Pol Pota, lidera rządzących w
latach 70. w Kambodży Czerwonych Khmerów, a także szef ówczesnej dyplomacji kambodżańskiej Ieng
Sary zostali formalnie oskarżeni przez trybunał ONZ o ludobójstwo - poinformował w środę rzecznik
prasowy trybunału.

bEhVlHRx

*Nuon Chea - bliski współpracownik Pol Pota, lidera rządzących w latach 70. w Kambodży Czerwonych Khmerów, a także szef ówczesnej dyplomacji kambodżańskiej Ieng Sary zostali formalnie oskarżeni przez trybunał ONZ o ludobójstwo - poinformował w środę rzecznik prasowy trybunału. *

"Obydwaj są oskarżeni o masakry Wietnamczyków i muzułmańskiej mniejszości etnicznej Cham. Po raz pierwszy ktoś stanął przed tym trybunałem oskarżony o ludobójstwo" - powiedział Lars Olsen.

W Kambodży zniesiono karę śmierci, więc oskarżeni zostaną skazani prawdopodobnie na dożywocie.

bEhVlHRz

Wcześniej przed oenzetowskim trybunałem stanął Kaing Guek Eav, znany jako "towarzysz Duch", oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne za rządów Czerwonych Khmerów. Kaing kierował katownią w Phnom Pehn, w której zginęło co najmniej 16 tysięcy ludzi. Był on pierwszym członkiem reżimu, którego postawiono w stan oskarżenia. Prokuratura żąda dla niego 40 lat więzienia. Wyrok ma być ogłoszony na początku 2010 roku.

Czerwoni Khmerzy opanowali Kambodżę w 1975 roku. Mieszkańców miast wypędzili na wieś, a kraj zamienili w wielki obóz koncentracyjny. Do 1979 roku, gdy do Kambodży wkroczyły wietnamskie wojska, z głodu, chorób, wycieńczenia i z powodu zbrodni Czerwonych Khmerów zginęła prawie jedna czwarta ludności kraju - ok. 2 mln osób. (PAP)

jo/ ap/

5324525

bEhVlHSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)