Notowania

wiadomości
01.05.2011 08:42

Kolejny dzień starć między siłami Tajlandii i Kambodży

Choć w czwartek podpisano zawieszenie broni, na granicy pomiędzy Tajlandią i Kambodżą przez sobotę i niedzielny ranek trwała wymiana ognia.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Choć w czwartek podpisano zawieszenie broni, na granicy pomiędzy Tajlandią i Kambodżą przez sobotę i niedzielny ranek trwała wymiana ognia. *

Rzecznik prasowy tajlandzkiej armii płk Prawit Hukaew powiedział, że obydwie strony ostrzelały się nawzajem z broni automatycznej.

Według rzecznika rządu kambodżańskiego do wymiany ognia doszło w pobliżu świątyń Ta Krabey i Ta Moan, które znajdują się na spornym terytorium między obu krajami.

Kambodża i Tajlandia roszczą sobie prawo do 4,6 km kw. terenu w pobliżu XI-wiecznej świątyni Preah Vihear. W lutym bieżącego roku doszło tam do starć między wojskami obu krajów, w których zginęło 13 żołnierzy.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ przyznał Kambodży świątynię Preah Vihear w 1962 roku, jednak nigdy w jasny sposób nie określono, do kogo należy teren wokół niej. Do zaostrzenia sporu doszło w 2008 roku, gdy Bangkok najpierw poparł, a następnie odrzucił propozycję Phnom Penh, aby świątynię wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Od 2008 roku w okolicach świątyni doszło do kilku potyczek między wojskami Tajlandii i Kambodży. Obie strony zajęły pozycje wokół spornego wzgórza, na którym znajduje się świątynia. (PAP)

jo/ ro/

8891275 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz