Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.04.2013 20:45

Kolekcja kubistów warta ponad 1 mld dolarów dla muzeum w Nowym Jorku

Amerykański miliarder Leonard A. Lauder ofiarował swoją kolekcję 78 dzieł kubistów wartą ponad miliard dolarów nowojorskiemu muzeum sztuki - Metropolitan Musem of Art - poinformowała ta placówka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykański miliarder Leonard A. Lauder ofiarował swoją kolekcję 78 dzieł kubistów wartą ponad miliard dolarów nowojorskiemu muzeum sztuki - Metropolitan Musem of Art - poinformowała ta placówka.

Swoją kolekcję Lauder, dziedzic fortuny kosmetycznego koncernu Estee Lauder, cierpliwie gromadził przez 37 lat od 1976 roku.

W jej skład wchodzą 33 dzieła Picassa, 17 dzieł Georgesa Braque'a, 14 Juana Grisa i 14 Fernanda Legera, w większości z lat 1909-14, z okresu kubizmu analitycznego i hermetycznego. Przez dom aukcyjny Christie's kolekcja ta uważana jest za jedną z najwybitniejszych kolekcji kubizmu na świecie.

Według oświadczenia muzeum kolekcja ta nie ma sobie równych pod względem liczby arcydzieł istotnych dla rozwoju kubizmu, który był jednym z najsilniejszych kierunków artystycznych w latach 20.

80-letni miliarder powiedział, że zdecydował się na przekazanie kolekcji Metropolitan Museum of Art (MET), ponieważ uważa, że dzieła kubizmu i prądów, które kierunek ten zapoczątkował, powinny być oglądane i badane w tym muzeum, należącym do największych muzeów świata.

"Zbiory modernizmu posiadane przez MET, wraz z kolekcjami MoMA (Museum of Modern Art), muzeum Guggenheima i Whitney, wzmocnią pozycję Nowego Jorku jako centrum sztuki XX wieku i jego rolę jako światowej stolicy sztuki" - podał w oświadczeniu Lauder.

MET poinformowało również o założeniu nowego ośrodka badawczego zajmującego się sztuką nowoczesną. Jego utrzymanie zapewni fundacja z kapitałem 22 mln dolarów ustanowiona przez powierników i dobroczyńców muzeum, głównie Laudera.

Obrazy z kolekcji Laudera zostaną zaprezentowane po raz pierwszy publiczności jesienią przyszłego roku.

Nowojorskie Metropolitan Musem of Art odwiedza co roku 6 mln ludzi.

Według magazynu "Forbes" kolekcja dzieł kubizmu Laudera warta jest 1,1 mld dolarów, co stanowi 13,5 proc. jego osobistej fortuny, szacowanej na 8,1 mld dolarów.

Leonard Lauder, biznesman i znany kolekcjoner dzieł sztuki, jest synem Josepha i Estee Lauder, współzałożycieli kosmetycznego koncernu Estee Lauder. Leonard i jego brat Ronald należą do najważniejszych kolekcjonerów w Nowym Jorku.

Ronald Lauder jest założycielem otwartej w 2001 roku Neue Galerie, mieszczącej jego kolekcję niemieckiej i austriackiej sztuki i wzornictwa I połowy XX wieku. Galeria znajduje się w obrębie Museum Mile, czyli Mili Muzeów (w rejonie MET i Muzeum Guggenheima).

O ile zbiór kubistów Leonarda jest niezwykle spójny, kolekcja Ronalda to rozległa panorama, składająca się z ponad 4000 dzieł, obejmujących m.in. prace Gustava Klimta, Wassilya Kandinsky'ego, Paula Klee czy słynnych Warsztatów Wiedeńskich. Według "Forbesa" warta jest ona 1,2 mld dolarów - jedną trzecią jego fortuny według listy miliarderów. (PAP)

klm/ abe/

13571956 13572399 int.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz