Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolekcja map Zofii i Witolda Paryskich trafi do Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej

0
Podziel się:

5 tys. map i 200 przewodników z kolekcji Zofii i Witolda Paryskich
przekazanych Ośrodkowi Dokumentacji Tatrzańskiej TPN znajdzie się w Małopolskiej Bibliotece
Cyfrowej i zostanie w najbliższych miesiącach udostępnionych w internecie.

5 tys. map i 200 przewodników z kolekcji Zofii i Witolda Paryskich przekazanych Ośrodkowi Dokumentacji Tatrzańskiej TPN znajdzie się w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej i zostanie w najbliższych miesiącach udostępnionych w internecie.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Agnieszka Będkowska, digitalizacja tego zasobu jest prowadzona na mocy porozumienia o współpracy między Biblioteką a Tatrzańskim Parkiem Narodowym, we współpracy z Fundacją im. Zofii i Witolda Paryskich. Projekt realizowany jest w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+.

Kolekcje Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej będą wzbogacone o mapy topograficzne i turystyczne Tatr, a także XIX i XX w. obrazy Galicji, Spisza, Liptowa, Orawy, Polski i byłej Czechosłowacji.

"Kolekcja Zofii i Witolda Paryskich jest szczególnie cenna dla wszystkich pasjonatów Tatr i Podhala, dlatego cieszymy się, że dzięki temu projektowi trafi ona do Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej i będzie dostępna w internecie dla wielu odbiorców" - powiedział PAP dyrektor WBP Jerzy Woźniakiewicz.

Dokumenty maja być publikowane w miarę postępu prac.

Rarytasem wśród map jest wydana w 1886 r. w Wiedniu Mapa Królestwa Galicji. W kolekcji są także mapy o treści geologicznej np. wydawana w latach 1958-78 "Mapa geologiczna Tatr Polskich" oraz XIX -wieczne panoramy Tatr oraz jedne z pierwszych planów Zakopanego. Prócz map, zbiory Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, zasilą przewodniki z lat 1797-1953 zawierające opisy m.in.: Tatr, Pienin, Alp, Spisza, Orawy, Słowacji.

W ramach realizacji projektu zakupiony został skaner do wielkoformatowych map. Z kolei Pracownia Społeczna Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, w której pracować będą wolontariusze i stażyści m.in. z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko", została wyposażona w pięć stanowisk digitalizacyjnych.

"Dzięki utworzeniu tych stanowisk pracownia będzie pełniła funkcję regionalnego ośrodka kompetencji czyli miejsca, gdzie digitalizacji zbiorów będziemy mogli uczyć innych bibliotekarzy z Małopolski" - podkreślił Woźniakiewicz.

Pracownia digitalizacyjna Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej przeszła generalny remont. Wymieniono instalację elektryczną, zamontowano odpowiednie oświetlenie i urządzenia oczyszczające powietrze z bakterii, kurzu, grzybów i pleśni oraz klimatyzację.

Koszt całego projektu to 200 tys. zł, z czego ok. 130 tys. zł WBP otrzymała z ministerstwa kultury.

W zasobach Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, gromadzącej i udostępniającej dziedzictwo kulturowe Małopolski, jest obecnie prawie 83 tys. publikacji. Czytelnicy mają dostęp do przedwojennych numerów "Czasu krakowskiego" i "Ilustrowanego Kuryera Codziennego", a także do wydawnictw późniejszych m.in. do "Życia Literackiego", "Dziennika Polskiego", "Tygodnika Powszechnego", "Przekroju".(PAP)

wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)