Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komandosi uczcili rocznicę śmierci kolegów w Macedonii

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów
#

# dochodzi wypowiedź dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów #

04.03. Warszawa (PAP) - Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu uczcili w poniedziałek 10. rocznicę śmierci swoich kolegów, którzy zginęli w Macedonii podczas patrolu, gdy pod ich samochodem eksplodowały dwie miny przeciwpancerne - poinformowało Dowództwo Wojsk Specjalnych.

Delegacje komandosów udały się na groby kolegów i do macedońskiego Kumanova; obchody zorganizowano także w jednostce w Lublińcu. W uroczystościach wzięli udział bracia poległych żołnierzy - szeregowi zawodowi, którzy decyzję o wstąpieniu do wojska podjęli już po tragicznym zdarzeniu.

Polegli żołnierze - sierż. Paweł Legencki oraz sierż. Piotr Mikułowski - służyli w Macedonii w ramach prowadzonej przez NATO operacji Allied Harmony, w trakcie konfliktu między Macedończykami a Albańczykami. Zginęli 4 marca 2003 r. Byli to pierwsi od zakończenia II wojny światowej żołnierze polskich wojsk specjalnych, którzy polegli w czasie misji bojowej.

"Dlaczego pamiętamy, a w zasadzie dlaczego nigdy nie zapomnimy o naszych poległych? Bo jako weterani działań poza granicami państwa zdajemy sobie sprawę, że los Piotra i Pawła mógł podzielić każdy z nas" - powiedział PAP dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów płk Wiesław Kukuła. "Ważny jest jeszcze jeden aspekt - ci ludzie poświęcili swoje życie za Polskę, pozostawiając swoich bliskich. Mamy moralny obowiązek nie tylko kultywować pamięć o poległych, ale również wspierać ich bliskich. Ci wspaniali ludzie są ważną częścią społeczności Jednostki Wojskowej Komandosów" - dodał. Płk Kukuła wziął w poniedziałek udział w uroczystości na cmentarzu na Majdanku w Lublinie, gdzie jest pochowany Paweł Legencki. Wspominał go jako uśmiechniętego, skromnego, cichego profesjonalistę.

Śledztwo sił NATO i macedońskiej policji wykazało, że za zamachem stała grupa Albańczyków. Dwóch z nich sąd w Kumanovie skazał na dziesięć lat więzienia.

W sojuszniczej misji, polegającej m. in. na zapewnieniu bezpieczeństwa obserwatorom UE i OBWE, uczestniczył 25-osobowy pluton polskich komandosów. W kwietniu 2003 misję w Macedonii przejęła od NATO Unia Europejska. Później misję od żołnierzy przejęli policjanci. (PAP)

brw/ tpo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)