Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 14:41

Komandosi z Lublińca mają nowego dowódcę

Płk Wiesław Kukuła został w poniedziałek nowym dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca - poinformował PAP płk rez. Sylwester Michalski z wydziału prasowego Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Płk Wiesław Kukuła został w poniedziałek nowym dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca - poinformował PAP płk rez. Sylwester Michalski z wydziału prasowego Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Nowy dowódca komandosów z Lublińca przez ostatnie pięć lat służył jako oficer operacyjny w DWS. "Był jednym z kluczowych animatorów zmian, jakie zaszły w tym czasie w strukturze i systemie dowodzenia Wojskami Specjalnymi. Odpowiadał między innymi za planowanie i kierowanie operacjami specjalnymi, gotowość bojową oraz planowanie rozwoju struktur organizacyjnych Wojsk Specjalnych" - powiedział Michalski.

Zanim płk Kukuła trafił do krakowskiego dowództwa, przez 11 lat służył w jednostce z Lublińca, dochodząc do stanowiska szefa sztabu jednostki. Ma na koncie także służbę na misjach zagranicznych oraz kursy specjalistyczne w kraju i za granicą.

Jak poinformowało DWS, wśród priorytetów, jakie stawia sobie nowy dowódca Lublińca, szczególne miejsce zajmuje rozwój systemu opieki i wsparcia dla żołnierzy-weteranów oraz ich rodzin. "DWS konsekwentnie realizuje politykę wyznaczania na dowódców podległych jednostek oficerów, którzy zdobyli doświadczenie w pracy na szczeblach operacyjnych i strategicznych. Podobne zasady obowiązują w siłach specjalnych większości państw NATO" - podkreślił Michalski.

Poprzedni dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów płk Ryszard Pietras pożegnał się z jednostką na początku września; został skierowany na podyplomowe studia polityki obronnej w Londynie. Do poniedziałku komandosami z Lublińca czasowo dowodził ppłk Sławomir Drumowicz.

Obecnie jednostka utrzymuje w misji ISAF w Afganistanie Zadaniowy Zespół Bojowy TF-50, który realizuje zadania w prowincjach Ghazni i Paktika. Żołnierze jednostki byli wysyłani na misje m.in. do Iraku, Macedonii, Pakistanu i Konga.

Komandosi z Lublińca specjalizują się w rozpoznaniu, akcjach bezpośrednich, szczególnie o charakterze dywersyjnym, wsparciu militarnym i działaniach niekonwencjonalnych. Kandydatów do służby werbuje się drogą selekcji tylko z innych jednostek wojskowych lub innych służb mundurowych. Jednostka podlega Dowództwu Wojsk Specjalnych, podobnie jak jednostki Grom, Formoza, Nil i Agat.

Jednostka Wojskowa Komandosów jest najstarszą i największą formacją Wojsk Specjalnych. Pod obecną nazwą funkcjonuje od października 2011 r. Wcześniej był to 1. Pułk Specjalny Komandosów, powstały w 1993 r. na bazie 1. Batalionu Szturmowego.

Rodowód JWK sięga 1957 roku, kiedy w Krakowie powstała kompania rozpoznawcza stacjonująca w koszarach 16. Batalionu Szturmowo-Rozpoznawczego. W 1986 r. jednostka została przeniesiona do Lublińca. Nawiązuje do tradycji 1. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego, Batalionów Armii Krajowej "Parasol" i "Zośka" oraz Samodzielnej Kompanii "Commando". (PAP)

ral/ pz/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz