Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kombatanci chcą ukarania sprawców zmiany napisu na pomniku Czerwca '56

0
Podziel się:

Stowarzyszenie "Poznański Czerwiec 1956" chce ukarania sprawców zmiany napisu
na Pomniku Poznańskiego Czerwca '56, którzy w sobotę umieścili na nim dodatkowe litery. W
poniedziałek Stowarzyszenie zapowiedziało, że o sprawie poinformuje policję.

Stowarzyszenie "Poznański Czerwiec 1956" chce ukarania sprawców zmiany napisu na Pomniku Poznańskiego Czerwca '56, którzy w sobotę umieścili na nim dodatkowe litery. W poniedziałek Stowarzyszenie zapowiedziało, że o sprawie poinformuje policję.

W sobotę do napisu: "O Boga, za wolność, prawo i chleb" doklejono dodatkowe litery, zmieniając go na: "O Bogatych, za wolność, prawo i chleb".

O wydarzeniu poinformowali na swojej stronie inicjatorzy zmiany nazwy, członkowie związanej z ruchem anarchistycznym, poznańskiej grupy Manufaktura. "Wyszliśmy naprzeciw współczesnej myśli społeczno-politycznej, by skończyć dzieło. Postanowiliśmy dopisać ostatnią cześć historii. Poprzez dopisanie czterech liter +TYCH+ do słów +O BOGA+ uzyskamy właściwy wreszcie sens zmanipulowanej historii" - napisali na swojej stronie internetowej.

Prezes stowarzyszenia "Poznański Czerwiec 1956" Aleksandra Banasiak zapowiedziała w poniedziałek, że o incydencie poinformuje policję. "Jest to profanacja uczestników Czerwca, tych, którzy zginęli, i tych, którzy dotąd żyją i propagują jego idee. To jest niedopuszczalne. W 1956 roku były hasła: chcemy wolności, chcemy Boga, były śpiewy +My chcemy Boga+. To nie jest fałszowanie historii i nie wiem, kto tak może mówić" - powiedziała PAP Banasiak.

Jak powiedział PAP Rafał Łopka z Urzędu Miasta Poznania, pomnik został wyczyszczony ze śladów po nalepieniu liter, poznańska straż miejska została poproszona o częstsze patrolowanie okolic pomnika w czasie uroczystości rocznicowych związanych z 55. rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku upamiętnia powstanie robotników poznańskich przeciwko władzom komunistycznym, późniejsze wystąpienia przeciw władzy w 1968 i 1970, 1976 i 1980 roku oraz wprowadzenie stanu wojennego. Został odsłonięty 28 czerwca 1981 roku na Placu Mickiewicza. Jest to dzieło autorstwa rzeźbiarza Adama Graczyka i architekta Włodzimierza Wojciechowskiego. Przedstawia dwa krzyże spięte jednym ramieniem, z wizerunkiem orła z boku.

W 2006 roku, przed uroczystościami 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku, napis został uzupełniony o zwrot: "O Boga".

Jak argumentował wówczas pomysłodawca zmiany napisu Bogdan Klepas, ówczesny szef wielkopolskiej "Solidarności", "robotnicy w 1956 roku domagali się religii w szkołach, nieśli transparenty "My chcemy Boga". "Dodanie tych słów jest dokończeniem budowy pomnika poświęconego bohaterom tamtych wydarzeń" - mówił Klepas.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli strajk generalny pod hasłem "Chleba i wolności"; zorganizowali masową demonstrację uliczną. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta - według najnowszych badań IPN - co najmniej 58 osób zginęło (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstracje i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 700 osób aresztowano.

Przyczyną wzrostu niezadowolenia społecznego w 1956 roku były - według historyków - spadek poziomu życia, ignorowanie przez władze żądań płacowych robotników, zła, "socjalistyczna", organizacja pracy i marnotrawstwo. Zdaniem historyków, Poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r. Przywódcą PZPR został wówczas Władysław Gomułka, z więzień wypuszczono więźniów politycznych. (PAP)

rpo/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)