Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komiks historyczny "Koniec lata"

0
Podziel się:

Historia znajomości dwojga młodych ludzi na tle wydarzeń rozgrywających się
w Warszawie tuż przed wojną i podczas kampanii wrześniowej 1939 roku została przedstawiona w
komiksie "Koniec lata", którego promocja odbyła się w środę w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy.

Historia znajomości dwojga młodych ludzi na tle wydarzeń rozgrywających się w Warszawie tuż przed wojną i podczas kampanii wrześniowej 1939 roku została przedstawiona w komiksie "Koniec lata", którego promocja odbyła się w środę w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy.

Archiwum, wspólnie z Domem Spotkań z Historią, wydało komiks z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Tworząc ten komiks zależało nam, by stworzyć pewną nową jakość, łączącą materiały źródłowe przedstawiające stolicę przed wybuchem II wojny i tuż po nim z akcją i dialogami, które przybliżają czytelnikowi tamten czas. Wydawnictwo kierujemy głównie do młodzieży szkolnej i planujemy jego kolportaż do placówek edukacyjnych, które zgłoszą nam zainteresowanie publikacją" - mówił pomysłodawca wydawnictwa, dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Ryszard Wojtkowski.

Bohaterami komiksu jest dwoje młodych ludzi, Marysia i Staś. W pierwszej części publikacji, utrzymanej w barwnej kolorystyce, widzimy ich spędzających w stolicy ostatnie chwile przed wybuchem wojny i powołaniem Stasia do wojska. Pokazane są ich wędrówki ulicami miasta, podczas których dzielą się anegdotami i wspomnieniami o napotkanych miejscach. Tłem dla ich wędrówki są fotografie i pocztówki z przedwojennej Warszawy ukazujące tętniące życiem miasto, jego ulice, parki, kawiarnie.

Druga część komiksu przedstawia wydarzenia z września 1939 roku, już po wybuchu wojny: przygotowania do obrony stolicy, zniszczenia w wyniku bombardowań, sytuację na froncie, kapitulację miasta i wkroczenie wojsk niemieckich. Utrzymana w czarno-białej kolorystyce, stanowi kontrast dla barwnego wizerunku stolicy sprzed wybuchu wojny. Wydarzenia są przedstawione w formie kalendarium, poprzez dokumenty urzędowe i doniesienia prasowe, a także komentarze osób występujących na fotografiach miasta z tego okresu.

Komiks zakończony jest epilogiem rozgrywającym się 40 lat później, gdy bohaterowie odnajdują się po latach w Warszawie, podczas pierwszej wizyty Jana Pawła II.

Publikacja będzie do nabycia w księgarni stołecznego Domu Spotkań z Historią, a także podczas rozpoczynających się w czwartek w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim XVIII Targów Książki Historycznej, na stoisku Ośrodka Karta.(PAP)

akn/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)