Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz Ferrero-Waldner: UE nie zmienia warunków zniesienia sankcji wobec Chin

0
Podziel się:

Unia Europejska niezmiennie uzależnia
zniesienie embarga na eksport broni do Chin od spełnienia przez
Pekin wyraźnie określonych wcześniej przez UE warunków -
podkreśliła w czwartek w chińskiej stolicy komisarz UE ds.
stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

Unia Europejska niezmiennie uzależnia zniesienie embarga na eksport broni do Chin od spełnienia przez Pekin wyraźnie określonych wcześniej przez UE warunków - podkreśliła w czwartek w chińskiej stolicy komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

Po rozmowach z politykami chińskimi, obejmującymi szeroki wachlarz zagadnień - od kwestii praw człowieka po sprawy ochrony środowiska - Ferrero-Waldner powtórzyła, że zniesienie wprowadzonych w 1989 roku sankcji wobec Chin zależeć będzie przede wszystkim od spełnienia przez Chiny trzech podstawowych warunków:

- ratyfikowania przez Pekin konwencji ONZ w sprawie praw cywilnych i politycznych;

- uwolnienia osób skazanych za udział w wystąpieniach prodemokratycznych na pekińskim Placu Tiananmen w 1989 roku;

- zniesienia powszechnego w Chinach systemu "reedukacji przez pracę", równoznacznego z osadzaniem ludzi bez sądu w obozach pracy.

Ferrero-Waldner powiedziała, że są to bardzo ważne kroki i UE chciałaby widzieć chociażby minimalny postęp w tych trzech istotnych sprawach.

Unijna komisarz sprecyzowała stanowisko Brukseli w odpowiedzi na postulat swego rozmówcy, ministra spraw zagranicznych Li Zhaoxinga (czyt. Li Dżao-sing), który podniósł tę kwestię, określając unijne sankcje mianem "politycznej dyskryminacji".

Ferrero-Waldner oceniła, że rozpoczęte przez nią w czasie obecnej wizyty w Pekinie chińsko-unijne rozmowy na temat traktatu o partnerstwie - mającego zastąpić przestarzałe porozumienie handlowe z 1985 roku - potrwają "co najmniej dwa lata" i obejmować będą wiele kwestii politycznych, gospodarczych i społecznych.

Unia Europejska - powiedziała komisarz - działać będzie aktywnie także na rzecz ochrony środowiska w Chinach, w tym przede wszystkim w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zaniedbania Chin i innych państw w tej kwestii - podkreślała Ferrero-Waldner - będą mieć negatywne reperkusje dla całego świata. Zniweczyć też mogą wysiłki, podejmowane w tym zakresie przez kraje Europy.

"Ani kwestii bezpieczeństwa energetycznego ani kwestii zmian klimatycznych nie można skutecznie podjąć bez współpracy z Chinami" - powiedziała komisarz, przypominając że w Chinach średnio co tydzień uruchamia się nową elektrownię węglową. Globalne ocieplenie klimatu i bezpieczeństwo energetyczne to "najważniejsze tematy", które musimy podejmować wspólnie z Chinami - zaznaczyła Ferrero-Waldner.

Unia Europejska jest obecnie największym partnerem handlowym Chin - deficyt UE w wymianie handlowej z Chinami wyniósł jednak w 2005 roku aż 133 mld dolarów. (PAP)

hb/ ap/

Int.,0705, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)