Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz Figel za siedzibą EIT w nowym kraju UE

0
Podziel się:

Zdaniem komisarza ds. edukacji Jana Figla,
to w nowym kraju UE powinna znaleźć się siedziba Rady
Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii
(EIT), o co zabiegają Wrocław, Wiedeń i Budapeszt.

Zdaniem komisarza ds. edukacji Jana Figla, to w nowym kraju UE powinna znaleźć się siedziba Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), o co zabiegają Wrocław, Wiedeń i Budapeszt.

"W 2003 roku przywódcy państw UE przyjęli zobowiązanie, że wszelkie nowo tworzone agencje unijne lub instytucje powinny mieć siedziby w nowych krajach UE. Uważam, że to zobowiązanie powinno być dotrzymane także jeżeli chodzi o EIT" - powiedział Figel we wtorek PAP na konferencji prasowej w Strasburgu.

"To musi być miasto, do którego latają bezpośrednie samoloty, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą" - dodał z kolei sprawozdawca PE ds. EIT, fiński socjalista Reino Paasilinna.

Zdecydowaną większością głosów Parlament Europejski przyjął we wtorek w drugim czytaniu projekt rozporządzenia ustanawiającego Europejski Instytut Innowacji i Technologii. Jak komentował Figel, po tej decyzji eurodeputowanych Instytut może zacząć działać już latem tego roku.

"Do końca czerwca powinni zostać wyłonieni członkowie Rady Zarządzającej EIT, w której znajdzie się 18 przedstawicieli świata akademickiego i biznesu z całej Europy" - powiedział Figel.

Jak tłumaczył, będą oni wyłonieni w drodze selekcji przez czteroosobowy komitet pod przewodnictwem niemieckiego profesora Guentera Stocka. Niebawem zostaną opublikowane kryteria z apelem do państw członkowskich oraz ośrodków badawczych i akademickich o zgłaszanie kandydatów.

Natomiast to do państw członkowskich należy decyzja, gdzie będzie mieścić się siedziba Rady Zarządzającej Instytutu. Komisarz Figel spodziewa się, że podejmą ją już w maju ministrowie ds. konkurencyjności, a potem na szczycie w czerwcu potwierdzą ją przywódcy państw UE.

Nie ujawniając swoich preferencji, Figel jako głównych kandydatów wymienił Wrocław, Wiedeń i Budapeszt, dodając, że zgłaszają się też inne miasta, jak Akwizgran, Karlsruhe i Monachium.

"Nawet dziś dostałem nowe materiały promocyjne Wrocławia. To dobrze, że są państwa, które deklarują polityczne i finansowe zaangażowanie, by przyjąć siedzibę Rady" - powiedział Figel.

Pomysł utworzenia Europejskiego Instytutu Technologii (EIT) zrodził się podczas przeglądu tzw. strategii lizbońskiej w 2005 roku. W pierwotnym zamyśle EIT miał być prestiżowym ośrodkiem akademickim, odpowiednikiem amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT), jednak z powodu ograniczeń budżetowych KE zaproponowała, by Instytut zbudować jako sieć współpracujących ze sobą wspólnot wiedzy i innowacji (WWI). W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy, które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami badawczymi.

Uniwersytety, które wejdą w skład WWI, będą mogły opatrywać znakiem EIT dyplomy i uprawnienia, jakich udzielają swoim studentom.

Polska od początku zdecydowanie popiera inicjatywę utworzenia Instytutu, zabiegając nie tylko o umiejscowienie we Wrocławiu siedziby jego Rady Zarządzającej, ale też o stworzenie podstaw przyszłej wspólnoty wiedzy i innowacji w tym mieście.

Komisja Europejska, przyjmując projekt w sprawie powołania Instytutu, przekonywała, że chce, by stał się on "nowym wzorcowym ośrodkiem innowacji w Europie", porównywalnym z amerykańskim prestiżowym Massachusetts Institute of Technology.

Budżet EIT szacuje się na 2,4 mld euro na pierwsze sześć lat począwszy od stycznia 2008 roku; pieniądze mają pochodzić ze środków prywatnych i publicznych. O resztę ośrodki badawcze wchodzące w skład instytutu będą musiały postarać się same.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)