Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz Fuele apeluje o postęp w stosunkach Serbii z Kosowem

0
Podziel się:

Unia Europejska zaproponuje Serbii otwarcie negocjacji akcesyjnych,
jeśli nastąpi "istotny postęp" w stosunkach tego kraju z Kosowem - oświadczył w piątek w Belgradzie
unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Unia Europejska zaproponuje Serbii otwarcie negocjacji akcesyjnych, jeśli nastąpi "istotny postęp" w stosunkach tego kraju z Kosowem - oświadczył w piątek w Belgradzie unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Fuele wyraził też nadzieję, że Węgry nie zablokują przyznania Serbii statusu państwa kandydackiego z powodu niezadowolenia z serbskiej ustawy o restytucji mienia.

"Piłka jest po waszej stronie. Jeśli tylko nastąpi istotny postęp (w stosunkach między Serbią i Kosowem), Komisja Europejska zarekomenduje państwom członkowskim otwarcie negocjacji akcesyjnych" - oświadczył Fuele po spotkaniu z premierem Serbii Mirko Cvetkoviciem.

Jak zaznaczył, jest to sprawa kluczowa. "Ustaliliśmy jeden priorytet. Nie siedem czy dwanaście. Ten jeden jest związany z postępem w stosunkach z Kosowem" - podkreślił komisarz.

Jak zaznaczył, UE będzie sprzyjać powstaniu atmosfery zaufania między Serbią i Kosowem. "Jesteśmy zdeterminowani stworzyć odpowiednie warunki, wyeliminować ewentualność jednostronnych działań" - powiedział.

Fuele dodał, że UE będzie monitorować wdrażanie nowej serbskiej ustawy o restytucji mienia. "Mam nadzieję, że nie zaistnieje potrzeba ekstremalnych posunięć" - powiedział.

Węgry oznajmiły w czwartek, że opowiedzą się za statusem kandydackim Serbii w UE tylko wówczas, jeśli zmieni ona nową ustawę o restytucji majątkowej. Budapeszt uważa, ze dyskryminuje ona Węgrów mieszkających w Serbii.

Przyjęta przez Serbię 26 września ustawa o restytucji dóbr skonfiskowanych po II wojnie światowej przez władze komunistyczne nie obejmuje spadkobierców żołnierzy sił okupacyjnych z czasów II wojny, niezależnie od tego, czy popełnili oni jakieś zbrodnie, czy nie - oświadczyło węgierskie MSZ.

Serbia argumentuje, że spod obowiązywania ustawy wykluczone są tylko jednostki, które służyły okupantom, nie zaś mniejszości etniczne.

Węgry uczestniczyły w okupacji Serbii po stronie wojsk hitlerowskich. Potomkowie węgierskich żołnierzy z tamtych czasów wciąż żyją w Serbii. W sumie mniejszość węgierska w tym kraju liczy 300-350 tys. osób. (PAP)

mw/ ap/

9988823 9988820 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)