Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz Fuele: sprawa Tymoszenko blokuje umowę Ukrainy z UE

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź komisarza UE
#

# dochodzi wypowiedź komisarza UE #

14.09. Jałta (PAP/AP,Interfax-Ukraina,Reuters) - Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz próbował w piątek bagatelizować wpływ sprawy uwięzionej byłej premier Julii Tymoszenko na stosunki swego kraju z UE, lecz unijny komisarz Sztefan Fuele oświadczył, że sprawa blokuje ostateczne zawarcie umowy Ukraina-UE.

Przemawiając na forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) Janukowycz wyraził przekonanie, że po październikowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie wszelkie obawy UE znikną, a drogę integracji z Unią Ukraina przejdzie do końca. Nie wyjaśnił, w jaki sposób wybory miałyby rozwiązać sporne kwestie.

Szef państwa przyznał, że w ostatnim czasie integracja Ukrainy z UE spowolniła z powodu pojawienia się dodatkowych pytań Brukseli do władz w Kijowie.

Unia Europejska odłożyła podpisanie parafowanej w marcu umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, m.in., w związku ze sprawą skazanej na karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, która - zdaniem Brukseli - prześladowana jest z przyczyn politycznych. Tymoszenko nie będzie mogła uczestniczyć w wyborach.

Zapytany o sprawę Tymoszenko przez byłego polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który - jak pisze Reuters - był moderatorem spotkania, Janukowycz nie odpowiedział, wymienił za to listę osiągnięć gospodarczych i reform. Podkreślił, że Ukraina zbliża się do europejskich standardów dzięki reformom, które są przeprowadzane od ponad dwóch lat.

Po rozmowach z Janukowyczem unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele powiedział jednak, że sprawa Tymoszenko pozostaje przeszkodą w zawarciu umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą. Fuele oświadczył, że w celu zawarcia takiej umowy niezbędne jest uporanie się z kilkoma zagadnieniami, jak wolne i uczciwe wybory, wybiórcze stosowanie prawa i kontynuowanie reform.

Uwagi na temat wybiórczego stosowania prawa odnoszą się jawnie, jak pisze Reuters, do sprawy Tymoszenko.

Fundacja Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) została założona i jest finansowana przez ukraińskiego biznesmena Wiktora Pinczuka, prywatnie zięcia byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Fundacja YES zaprasza do Jałty czołowych polityków europejskich i światowych. Gościli tam już m.in. były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oraz były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Aleksander Kwaśniewski jest szefem zarządu fundacji. (PAP)

mmp/ ap/

12229646 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)