Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisarz ONZ: polityka Francji tylko pogłębi stygmatyzację Romów

0
Podziel się

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay określiła w
poniedziałek jako "niepokojącą" nową politykę rządu francuskiego wobec Romów, która "może tylko
pogłębić ich stygmatyzację i skrajne ubóstwo".

bEiomrIR

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay określiła w poniedziałek jako "niepokojącą" nową politykę rządu francuskiego wobec Romów, która "może tylko pogłębić ich stygmatyzację i skrajne ubóstwo".

Otwierając 15. sesję Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie, Pillay zaapelowała do "państw europejskich, w tym Francji, o przyjęcie polityki umożliwiającej Romom przezwyciężenie ich zepchnięcia na margines".

Wspominając o "niepokojących" sytuacjach "w niektórych krajach", wysoka komisarz "zwraca uwagę na nową politykę Francji wobec Romów, w tym demontaż ich obozów i zbiorową deportację do krajów pochodzenia".

bEiomrIT

Pillay uznała przy tym za nadzwyczaj niepokojącą "retorykę często dyskryminującą i opartą na stereotypach", do której uciekają się "przedstawiciele władz i media". "Może to tylko pogłębić stygmatyzację Romów i skrajne ubóstwo, w jakim żyją" - zaznaczyła.

Oenzetowska komisarz wyraziła także zaniepokojenie sytuacją emigrantów z Meksyku lub imigrantów podróżujących przez terytorium tego kraju w świetle zamordowania 72 imigrantów prawdopodobnie przez organizację przestępczą.

Za trzeci powód do niepokoju Pillay uznała niektóre ustawy antyterrorystyczne w USA, a zwłaszcza praktykowanie udzielania zgody na "selektywne zabijanie podejrzanych o terroryzm w okolicznościach stanowiących prowokację dla norm międzynarodowych w sferze ochrony prawa do życia i rządów prawa". (PAP)

mw/ ap/

bEiomrIZ

7087458 7087389

bEiomrJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)