Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz PO w Małopolsce powołał pełnomocników

0
Podziel się:

Sześciu pełnomocników ma pomóc komisarzowi PO w Małopolsce Andrzejowi
Wyrobcowi w przygotowaniach partii do wyborów wewnętrznych i samorządowych.

Sześciu pełnomocników ma pomóc komisarzowi PO w Małopolsce Andrzejowi Wyrobcowi w przygotowaniach partii do wyborów wewnętrznych i samorządowych.

"To ja zostanę rozliczony przez Zarząd Krajowy z tego, jak ten proces został przeprowadzony" - zaznaczył Wyrobiec na poniedziałkowej konferencji prasowej. "Jest mi o tyle wygodnie, że nie aspiruję do żadnych stanowisk pochodzących z publicznych wyborów, nie będę kandydował np. do sejmiku" - podkreślił. Dodał, że PO potrzebne jest otwarcie się na nowych ludzi, niekoniecznie członków partii.

Nazwisko kandydata PO na prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych 2010 r. ma być znane w grudniu. W mediach pojawiały się już wielokrotnie spekulacje o kandydaturach posła Jarosława Gowina lub burmistrza Niepołomic Stanisława Kracika. "Na wigilię Bożego Narodzenia powinniśmy mieć kandydata. To jest według mnie najbardziej odległy, możliwy termin" - podkreślił Wyrobiec.

W zeszły czwartek zarząd krajowy PO rozwiązał struktury regionalne partii w Małopolsce i w Świętokrzyskiem. Oficjalnie decyzję tłumaczono "potrzebą rozwoju struktur regionalnych" i "dbałością o jak najlepszą realizację zadań, przed którymi stoi Platforma".

Nieoficjalnie członkowie małopolskiej PO mówili, że powodem były kłótnie i podziały w organizacji krakowskiej, których nie udało się zażegnać władzom regionalnym oraz źle poprowadzona kampania do Parlamentu Europejskiego.

W maju władze krajowe wykluczyły z partii ówczesnego szefa krakowskiej PO Pawła Sularza po ujawnieniu, że pracował w jednej ze spółek-córek, za pomocą których wyprowadzano kapitał z Kraków Biznes Park (KBP) w Zabierzowie i został przesłuchany przez krakowską prokuraturę jako świadek w śledztwie dotyczącym nadużyć finansowych.

Z pracy w tej samej spółce musiał tłumaczyć się partyjnym kolegom także starosta krakowski Józef Krzyworzeka, który sam zawiesił swoje członkostwo w partii (prokuratura zarzuciła mu zatajenie w dokumentacji skarbowej dochodów osiąganych w spółce - PAP).

Według Wyrobca decyzja władz krajowych o rozwiązaniu władz regionalnych w Małopolsce była długo dyskutowana i przemyślana. "Zarząd się rozsypał" - podkreślił.

Pięciu członków odwołanego zarządu regionu w Małopolsce faktycznie w nim nie pracowało: dwóch ministrów - Bogdan Klich i Paweł Graś, Józef Krzyworzeka (który sam zawiesił członkostwo), Paweł Sularz (wyrzucony z partii) i Urszula Gacek (która nie ubiegała się o reelekcję w eurowyborach i zawiesiła aktywną działalność).

Jak podkreślił Wyrobiec zarząd regionu cztery lata temu był wybierany w atmosferze wojny, do tego doszły konflikty w organizacji krakowskiej i pojawili się nowi politycy. Według niego zarząd funkcjonował w "oderwaniu od aktualnej sytuacji politycznej i ambicji politycznych nowych polityków".

"To był ostatni moment" - mówił Wyrobiec o wprowadzeniu zarządu komisarycznego. Według niego dotychczasowy zarząd nie dałby rady przygotować dobrze partii do wyborów samorządowych.

Zdaniem Andrzejka Czerwińskiego, który był szefem PO w Małopolsce, zarząd komisaryczny to "najlepsze rozwiązanie z możliwych, żeby zbudować silną, dobrą, sprawnie działającą strukturę".

Wyrobca mają wspierać w Małopolsce pełnomocnicy: w okręgu krakowskim - eurodeputowana Róża Thun, nowosądeckim - poseł Andrzej Czerwiński, tarnowskim - poseł Urszula Augustyn, wadowicko-tatrzańskim - b. burmistrz Nowego Targu Czesław Borowicz, podkrakowskim - poseł Jarosław Gowin, w powiatach chrzanowskim, olkuskim, oświęcimskim - członek zarządu województwa Marek Sowa. Za współpracę koalicyjną ze Wspólnotą Małopolską i PSL w sejmiku i władzach województwa ma odpowiadać wicemarszałek Roman Ciepiela.

Wyrobiec dodał, że struktury powiatowe partii działają normalnie, choć nie można wykluczyć, że któraś z organizacji powiatowych zostanie rozwiązana ze względu m.in. na słabe wyniki osiągane w wyborach. Według niego grozi to strukturom partyjnym w powiatach proszowickim i miechowskim.

W grudniu ma być znane nazwisko kandydata PO na prezydenta Krakowa. Jak poinformowała Róża Thun obecnie trwają konsultacje z członkami PO (z radnymi i w kołach partii), kto miałby największe szanse w starciu m.in. z obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim.

Na zlecenie PO badania sondażowe w tej sprawie prowadzi też kilka ośrodków. "Nie postanowiliśmy nigdy, że to sondaże zdecydują. To my w końcu zdecydujemy" - zastrzegła Thun. "Mobilizujemy się, aby wyłoniona osoba miała prawdziwe poparcie wewnątrz partii i tak będzie" - dodała.

W ostatnich tygodniach Józef Krzyworzeka, został przywrócony w prawach członka PO przez koło w Zabierzowie. "Niespecjalnie widzę powód takiej decyzji" - mówił w poniedziałek Wyrobiec. Dodał, że być może zasadność takiej decyzji będzie musiał zbadać pełnomocnik okręgu podkrakowskiego - Jarosław Gowin.

PO w Małopolsce ma obecnie ok. 4 tys. członków.(PAP)

wos/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)