Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz Reding: Austria miała prawo wypuścić byłego oficera KGB

0
Podziel się:

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding uważa, że władze Austrii mogły
zwolnić z aresztu w Wiedniu byłego oficera sowieckiego KGB Michaiła Gołowatowa, ściganego za udział
w tłumieniu wystąpień niepodległościowych Litwinów w 1991 roku.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding uważa, że władze Austrii mogły zwolnić z aresztu w Wiedniu byłego oficera sowieckiego KGB Michaiła Gołowatowa, ściganego za udział w tłumieniu wystąpień niepodległościowych Litwinów w 1991 roku.

List protestacyjny do Reding w sprawie postawy władz austriackich wystosowali wspólnie szefowie MSZ Litwy, Łotwy i Estonii - Audronius Ażubalis, Girts Valdis Kristovskis i Urmas Paet.

"To sprawa bilateralna. W sensie prawnym Austria nie musiała wykonywać tego Europejskiego Nakazu Aresztowania - tu nie ma niejasności. Jedną rzeczą jest jednak sytuacja prawna, a inną polityka, bo obowiązkiem każdego kraju członkowskiego jest rzetelnie współpracować między sobą w duchu szczerości" - powiedziała we wtorek w Sopocie Reding, zapytana o spór między Litwą i Austrią.

Komisarz przypomniała, że Austria wypuszczając z aresztu Gołowatowa powołała się na artykuł 42 decyzji ramowej Rady UE o Europejskim Nakazie Aresztowania, który pozwala wyłączyć z jego użycia przestępstwa dokonane przed określoną datą. Austria przyjęła ENA w 2002 roku, podczas gdy Gołowatow ścigany jest za czyny popełnione 11 lat wcześniej.

Reding dodała, że przyjęła też z radością powołanie przez obecnych w Sopocie ministrów sprawiedliwości Litwy i Austrii specjalnej roboczej, dwustronnej komisji w sprawie byłego oficera sowieckiego KGB.

Gołowatow został zatrzymany w czwartek w Austrii i po niecałych 24 godzinach zwolniony. Austriackie ministerstwo sprawiedliwości tłumaczy, że wystawiony przez Wilno nakaz aresztowania był niejasny. Litwini odrzucają ten argument, twierdząc, że Austria otrzymała "wszelkie informacje w ciągu kilku godzin".

13 stycznia 1991 roku Gołowatow dowodził oddziałem specjalnym KGB Alfa, prowadzącym szturm na wieżę telewizyjną w Wilnie. Od kul i pod gąsienicami czołgów stacjonujących tam wojsk radzieckich zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Wydarzenia te stanowiły decydujący zwrot w walce o niepodległość Litwy. (PAP)

rop/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)