Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego wysoko ocenia polską prezydencję

0
Podziel się:

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier wysoko ocenił w
poniedziałek polską prezydencję. "Polska prezydencja jest bardzo skuteczna, chciałem złożyć jej
ukłony" - mówił podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier wysoko ocenił w poniedziałek polską prezydencję. "Polska prezydencja jest bardzo skuteczna, chciałem złożyć jej ukłony" - mówił podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Barnier, który uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek Forum Wspólnego Rynku ocenił, że propozycje polskiej prezydencji "posuwają rzeczy do przodu". Jako przykład podał poszukiwanie dróg wyjścia z kryzysu finansowego i działania na rzecz wprowadzenia w całej Unii Europejskiej jednolitego patentu europejskiego.

"Już jutro podczas spotkania w Luksemburgu z udziałem ministra Rostowskiego będziemy działać na rzecz rynku finansowego. Z kolei patent europejski, będący priorytetem polskiej prezydencji, to temat zablokowany od 30 lat, a teraz powinno się udać znaleźć to rozwiązanie. To dzieło polskiej prezydencji i za to dziękuję" - mówił unijny komisarz.

Mimo wieloletnich dyskusji na forum UE do wspólnego patentu nie udało się przekonać wszystkie kraje UE, dlatego 25 państw zawiązało tzw. wzmocnioną współpracę, na co zezwala traktat z Lizbony. Do współpracy nie przystąpiły Hiszpania i Włochy, które nie chciały zgodzić się na trzyjęzyczny system patentu, w języku: angielskim, francuskim i niemieckim.

Barnier przypomniał, że w listopadzie 2012 roku zaplanowano "tydzień wielkiego wspólnego rynku", podczas którego w wielu miejscach w Europie będą się odbywać spotkania podobne do krakowskiego Forum Wspólnego Rynku.

"Trzeba podejmować działania nie tylko dla ludzi, ale i z ludźmi, wyjść z naszej wieży z kości słoniowej w Brukseli, słuchać uwag, krytyki" - zaznaczył.

Rozpoczęte w poniedziałek Forum Jednolitego Rynku to największe ze spotkań organizowanych w Krakowie w ramach polskiej prezydencji. Uczestniczy w nim ok. 1,2 tys. osób - polityków, przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z Unii Europejskiej, zrzeszeń pracodawców i związków zawodowych oraz organizacji konsumenckich.

Wśród tematów warsztatów znajdują się m.in.: rozwój handlu elektronicznego, reforma unijnego prawa zamówień publicznych, ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, polepszenie komunikacji między instytucjami jednolitego rynku, a obywatelami. Forum zakończy się we wtorek przyjęciem "deklaracji krakowskiej", wskazującej obszary jednolitego rynku, które należy poprawić. (PAP)

rgr/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)