Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja: druki ZUS RMUA mają być przesyłane rzadziej

0
Podziel się

Informacje o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, czyli druki
ZUS RMUA, pracodawca ma przekazywać pracownikom raz na kwartał, a nie jak obecnie - raz na miesiąc
- projekt takiej zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych rozpatrywała w środę sejmowa
komisja polityki społecznej i rodziny.

bEhRQdAR

*Informacje o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, czyli druki ZUS RMUA, pracodawca ma przekazywać pracownikom raz na kwartał, a nie jak obecnie - raz na miesiąc - projekt takiej zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych rozpatrywała w środę sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. *

Od 1 stycznia 2009 r. płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne, czyli pracodawcy, nie muszą już co miesiąc wydawać pracownikom papierowych druków ZUS RMUA, informujących ubezpieczonych o kwotach składek przekazanych za nich do ZUS. Mogą przekazywać je drogą elektroniczną.

Dokument taki musi zawierać: imię i nazwisko pracownika; wymiar jego czasu pracy; kwoty składek z podziałem na emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe; miesiąc, którego one dotyczą; podstawę wymiaru składki; kwotę składki zdrowotnej. Przesłany przez pracodawcę raport o składkach musi być opatrywany ważnym podpisem elektronicznym i dostarczany pracownikom co miesiąc.

bEhRQdAT

Komisja "Przyjazne państwo" zaproponowała, by druki ZUS RMUA mogły być wydawane w dłuższych odstępach czasu, co najmniej raz na kwartał. Byłyby przekazywane na piśmie albo - jeżeli pracownik wyrazi na to zgodę - drogą elektroniczną. Ma to, zdaniem autorów projektu, zaoszczędzić pracodawcom czasu i pieniędzy.

Wiceminister pracy Marek Bucior powiedział na posiedzeniu komisji, że o ile kwartalny system wydawania druków ZUS RMUA na potrzeby ubezpieczeń społecznych rząd akceptuje, to ma wątpliwości do tej ich części, która dotyczy informacji o składkach na ubezpieczenie zdrowotne.

"Dlatego rząd jest zdaniem, że dobrze byłoby wprowadzić przepis stanowiący, że druki ZUS RMUA mogłyby być wydawane na każde żądanie ubezpieczonego, nie częściej niż raz w miesiącu" - zaproponował Bucior.

Projekt został skierowany do prac w podkomisji. (PAP)

bEhRQdAZ

awk/ pad/ bk/

bEhRQdBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)