Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja ds. Etyki w Ochronie Zdrowia wytypowała obszary prac

0
Podziel się

Konflikt interesów w ochronie zdrowia czy dostęp pacjentów do świadczeń - to jedne z obszarów prac, jakimi zajmie się powołana przy resorcie zdrowia Komisja ds. Etyki w Ochronie Zdrowia.

Komisja ds. Etyki w Ochronie Zdrowia wytypowała obszary prac
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))
bEritAtN

Konflikt interesów w ochronie zdrowia czy dostęp pacjentów do świadczeń - to jedne z obszarów prac, jakimi zajmie się powołana przy resorcie zdrowia Komisja ds. Etyki w Ochronie Zdrowia. Efektem prac mają być między innymi praktyczne wskazówki postępowania dla lekarzy.

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, komisja na pierwszym posiedzeniu w lipcu ustaliła, że _ będzie podejmowała zagadnienia etyczne podnoszone przez środowiska profesjonalistów w ochronie zdrowia oraz pacjentów, a także najważniejsze pytania i kontrowersje pojawiające się w ochronie zdrowia _.

Rezultatem prac komisji mają być _ zwięzłe publikacje o charakterze wytycznych, których celem będzie identyfikacja obszarów istotnych zagrożeń etycznych i edukacja etyczno-prawna wszystkich uczestników oraz interesariuszy systemu ochrony zdrowia _.

bEritAtP

Ponadto komisja zamierza realizować swoje cele przez _ definiowanie i analizowanie problemów etycznych, formułowanie zasad i praktycznych wskazówek postępowania oraz wskazywanie typowych okoliczności i kontekstów, w jakich dane problemy etyczne występują lub mogą wystąpić _.

Komisja wytypowała jedenaście obszarów problemowych, które będą przedmiotem kolejnych pisemnych opracowań. Publikacje mają dotyczyć takich tematów jak: konflikt interesów w ochronie zdrowia, zaufanie w ochronie zdrowia, etyka i etycy w ochronie zdrowia, kształcenie w zawodach medycznych, etyczne zasady prowadzenia badań biomedycznych, partnerstwo w ochronie zdrowia, nowe technologie biomedyczne, dostęp do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, etyka działalności naukowej w medycynie, kultura prawna w medycynie, problematyka końca życia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz pod koniec maja napisał list _ Do przyjaciół lekarzy _. _ - Prawdziwego lekarza nic tak nie boli jak krzywda pacjenta, jak śmierć, której można było uniknąć _ - podkreślił minister zdrowia. _ Oczywiście najłatwiej i najwygodniej tłumaczyć te sytuacje 'wadami systemu'. Ale to nie system podejmuje decyzje o przyjęciu lub odesłaniu pacjenta. Ani o sposobie jego leczenia. Te decyzje podejmujemy my - lekarze, ordynatorzy i dyrektorzy szpitali, pielęgniarki i położne, dyspozytorzy pogotowia i ratownicy. Jesteśmy za nie odpowiedzialni _ - napisał Arłukowicz. Minister wyrażał przekonanie, że kodeks etyki lekarskiej wymaga zmian.

Arłukowicz w maju powołał Komisję ds. Etyki w Ochronie Zdrowia, która jest organem pomocniczym ministra. Przewodniczącym komisji został wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki; w jej skład weszli także m.in. prof. Barbara Chyrowicz (KUL), dr Dorota Karkowska (Uniwersytet Łódzki); prof. Jan Hartman (Uniwersytet Jagielloński); dr Joanna Różyńska, (Uniwersytet Warszawski); prof. Eleonora Zielińska (Uniwersytet Warszawski).

bEritAtV
Czytaj więcej w Money.pl
Minister zdrowia: przepisy o orzekaniu o zgonie do zmiany _ - Trwa dyskusja nad powołaniem instytucji koronera i rozstrzygnięcia w jakiej strukturze miałby funkcjonować - _powiedział szef resortu zdrowia.
Ta ustawa to kolejny bubel prawny? Projekt ustawy o działalności leczniczej, w sprawie której Rada Warszawy chce wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego, był już analizowany, również w zakresie konstytucyjności - zapewnia MZ.
Politycy PO przeciw planom resortu zdrowia Chorzy zapłacą więcej za pieluchy, bo resort zdrowia chce ograniczyć wydatki na refundację wyrobów medycznych, które stanowią największy wydatek w budżecie NFZ.
bEritAuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)