Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja ds. nacisków przesłuchała prokuratora Wajdę

0
Podziel się

Prokurator Mariusz Wajda, który umorzył postępowanie dotyczące składania
fałszywych zeznań i utrudniania postępowania ws. przecieku z afery gruntowej m.in. przez b. szefa
MSWiA Janusza Kaczmarka, mówił w piątek posłom z sejmowej komisji śledczej ds. nacisków o
szczegółach swojej decyzji.

bEiIpToB

Prokurator Mariusz Wajda, który umorzył postępowanie dotyczące składania fałszywych zeznań i utrudniania postępowania ws. przecieku z afery gruntowej m.in. przez b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka, mówił w piątek posłom z sejmowej komisji śledczej ds. nacisków o szczegółach swojej decyzji.

Piątkowe posiedzenie odbyło się w trybie niejawnym. "Pytaliśmy o szczegóły umorzenia. Nic wielkiego się nie dowiedzieliśmy" - powiedział PAP po jego zakończeniu szef komisji Andrzej Czuma (PO).

Wajda podczas jawnego posiedzenia w połowie stycznia br. nie chciał mówić na temat powodów umorzenia. Argumentował, że postanowienie w tej sprawie nie jest prawomocne, wobec tego obowiązuje go tajemnica śledztwa.

bEiIpToD

Kaczmarka, a także byłego szefa policji Konrada Kornatowskiego i ówczesnego prezesa PZU Jaromira Netzla ABW zatrzymała w sierpniu 2007 r. Żaden z nich nie usłyszał zarzutu dokonania przecieku, lecz składania fałszywych zeznań.

Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie pod koniec listopada 2009 r.

W najbliższą środę, na następnym posiedzeniu komisji, odbędzie się konfrontacja Kaczmarka z byłym zastępcą prokuratora generalnego Jerzym Engelkingiem. Engelking w 2007 roku podczas multimedialnej konferencji prezentował dowody, które miały potwierdzać zarzuty m.in. wobec Kaczmarka.

Na początku lipca 2009 roku posłowie - po zasięgnięciu opinii ekspertów - zdecydowali o przerwaniu konfrontacji z powodu braku ostatecznych i podpisanych wersji protokołów z przesłuchań Engelkinga przed komisją. Engelking podpisał już wszystkie dokumenty.

bEiIpToJ

Czuma w piątkowej rozmowie z PAP zapowiedział, że tym razem konfrontacja będzie doprowadzona do końca. "Na moją prośbę posłowie z komisji spotkali się z adwokatem, który wytłumaczył na czym polega konfrontacja" - dodał. (PAP)

tgo/ par/ gma/

bEiIpTpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)