Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja ds. służb specjalnych rozmawiała o propozycjach BBN

0
Podziel się:

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych rozmawiała o reformie służb
zaproponowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego po strategicznym przeglądzie bezpieczeństwa
państwa. To jedynie tezy, a nie rozwiązania - ocenił szef komisji Konstanty Miodowicz.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych rozmawiała o reformie służb zaproponowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego po strategicznym przeglądzie bezpieczeństwa państwa. To jedynie tezy, a nie rozwiązania - ocenił szef komisji Konstanty Miodowicz.

"Reforma służb jest przyszłością. Wcześniej można się liczyć z pozytywnymi zmianami organizacyjnymi i doskonalącymi działanie służb" - ocenił szef speckomisji Konstanty Miodowicz (PO). "Ogólne kierunki zostały nakreślone. Planów konkretyzujących ich realizację nie ma. To przyszłość, a dopiero po tych konkretyzacjach można mówić o inicjatywach legislacyjnych" - dodał.

Przedstawione przez szefa BBN gen. Stanisława Kozieja rozwiązania, to m.in. utworzenie komitetu nadzorującego prace wszystkich służb specjalnych zamiast ministra koordynatora służb specjalnych, oraz powrót służb wojskowych do MON.

"BBN proponuje powołanie komitetu bezpieczeństwa narodowego przy prezesie rady ministrów wyposażonego m.in. w komórkę, która mogłaby dokonywać syntez informacji dedykowanych przez służby premierowi i prezydentowi w określonych przypadkach i w związku ze wskazanymi sytuacjami lub zamierzeniami. BBN proponuje też włączenie w skład resortów niektórych służb, takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która byłaby podporządkowana MSW, przewiduje też dokonanie fuzji pomiędzy niektórymi ze służb. Gen. Koziej zaprezentował nam kontrowersyjną propozycję połączenia ABW z CBA" - powiedział PAP Miodowicz.

"Nie jestem zwolennikiem uresortowienia" - powiedział Miodowicz. "W moim myśleniu o reformie bardziej przemawia jednak zachowawczość, niż tendencja do manipulowania przy czymś, co na skalę możliwości naszego państwa całkiem nieźle funkcjonuje" - dodał.

W ocenie Miodowicza "reforma służb to obecnie wyzwanie, a nie przedsięwzięcie, które znajduje się na etapie realizacyjnym". Jak powiedział, koncepcja BBN została już włączona do propozycji wypracowanych przez zespół w ramach Kolegium ds. Służb Specjalnych.

W ocenie wiceprzewodniczącego komisji Marka Opioły (PiS) warianty przedstawione przez BBN i wypracowane w zespole Kolegium ds. Służb Specjalnych są zupełnie inne.

W ramach Kolegium ds. Służb Specjalnych powstał zespół kierowany przez szefów MON i MSW, przygotował on własne propozycje zmian w systemie służb specjalnych. Obecnie członkowie kolegium przygotowują opinie o zaproponowanych zmianach. Na marzec zaplanowano spotkanie, po którym zostaną przedstawione uzgodnienia w ramach Kolegium. "Gen. Koziej uważa, że dopiero teraz będzie ten cały system tworzony, a propozycje zespołu nie są skonkretyzowane, to jedynie tezy, do których nawet trudno się odnosić" - powiedział PAP Opioła.

"W proponowanych przez zespół kierowany przez Cichockiego i Siemoniaka są tezy o częściowym uresortowieniu służb - włączenie służb wojskowych do MON, likwidacji części uprawnień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powołanie komitetu do spraw legalności działania służb - złożonego z sędziów Sądu Najwyższego. Negatywnie odnosimy się do takich propozycji" - powiedział Opioła.

"Nie podoba się nam od początku uresortowienie żadnej ze służb, nie podoba nam się również zamysł likwidacji którejkolwiek ze służb. Uważam, że to źle wpłynie na funkcjonowanie całego systemu" - powiedział PAP Opioła. "Również negatywnie odnosimy się do propozycji powołania ciała kontrolnego, które spowoduje jedynie, że służby będą się bały podawać informacje operacyjne, czyli w praktyce zostaną sparaliżowane" - mówił. "Po wtóre - jaką rolę wtedy miałaby pełnić nasza sejmowa komisja. Gdzie jest rola Sejmu, jeśli taka komórka miałaby powstać i być umieszczona bardzo wysoko w systemie władzy. To Sejm przez komisję ma nadzorować prace służb" - powiedział Opioła.(PAP)

ago/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)