Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja etyki prawdopodobnie będzie informować posłów o karach na piśmie

0
Podziel się:

Komisja etyki poselskiej prawdopodobnie będzie informować posłów o
nałożonych na nich karach na piśmie. Taka poprawka do regulaminu komisji dyskutowana była na
środowym posiedzeniu komisji.

Komisja etyki poselskiej prawdopodobnie będzie informować posłów o nałożonych na nich karach na piśmie. Taka poprawka do regulaminu komisji dyskutowana była na środowym posiedzeniu komisji.

Zgodnie z aktualnym regulaminem komisji uchwałę o karze nałożonej na posła doręcza się do jego skrytki poselskiej, o czym informuje się drogą elektroniczną.

Za termin dostarczenia uchwały uznaje się dzień, w którym poinformowano posła o dostarczeniu uchwały. Poseł ma wówczas 14 dni na odwołanie się od decyzji komisji do Prezydium Sejmu.

Jak powiedziała PAP przewodnicząca komisji etyki Elżbieta Witek (PiS), na środowym posiedzeniu omawiana była propozycja poprawki do regulaminu komisji, zgodnie z którą poseł niezwłocznie otrzymywałby informację na piśmie o nałożonej na niego karze. "Tak, aby informacja ta nie była szybciej w mediach" - podkreśliła Witek.

Szczegółową poprawkę mają przygotować przewodniczący i wiceprzewodniczący komisji etyki i ma być ona głosowana na posiedzeniu komisji w sierpniu, po wakacjach parlamentarnych.

Zgodnie z regulaminem komisji etyki może ona ukarać posła zwróceniem uwagi, udzieleniem upomnienia lub naganą.

Od początku obecnej kadencji w 2011 roku komisja etyki 10 razy ukarała posłów naganą, 4 razy upomnieniem, a siedmiokrotnie zwróceniem uwagi. Rekordzistą jest Janusz Palikot, który ma już sześć kar nagany. Jak sam mówił, "poseł, który dostaje najwięcej nagan z komisji etyki, jest najbardziej wartościowym posłem".

Na początku ubiegłego roku marszałek Sejmu Ewa Kopacz proponowała zwiększenie kompetencji komisji etyki. Nie wykluczała m.in. wprowadzenia w regulaminie Sejmu kar pieniężnych dla posłów, którzy "posługują się nieparlamentarnym językiem".

Z kolei w poprzedniej kadencji Sejmu pojawiały się pomysły, by szerzej informować opinię publiczną o karach dla posłów. Jedną z rozważanych propozycji - zmierzających do tego, by kara była jednak dotkliwsza dla posła naruszającego zasady etyczne - miało być odczytywanie przez marszałka Sejmu decyzji komisji etyki o nałożeniu kary. (PAP)

ajg/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)