Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja etyki przeanalizowała oświadczenia majątkowe posłów

0
Podziel się:

Komisja etyki poselskiej przeanalizowała oświadczenia majątkowe posłów z
2007 i 2008 roku. Jak powiedział PAP w czwartek szef komisji Franciszek Stefaniuk (PSL), wszystkie
niejasności w oświadczeniach zostały przez posłów wyjaśnione.

Komisja etyki poselskiej przeanalizowała oświadczenia majątkowe posłów z 2007 i 2008 roku. Jak powiedział PAP w czwartek szef komisji Franciszek Stefaniuk (PSL), wszystkie niejasności w oświadczeniach zostały przez posłów wyjaśnione.

Wszystkie oświadczenia majątkowe zostały uznane przez komisję za zgodne z prawdą, pomimo - jak podkreślił Stefaniuk - wielu uwag co do sposobu ich wypełnienia. Ze wszystkimi posłami zostały przeprowadzone rozmowy. Zostały złożone wyjaśnienia - dodał szef komisji.

Jak stwierdził, często zdarzają się niestarannie wypełnione formularze i komisja etyki szczególnie na to zwraca uwagę. Druk oświadczenia jest integralną częścią ustawy i nikt nie może samowolnie niczego opuścić - zaznaczył Stefaniuk.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, parlamentarzyści są zobowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową.

W oświadczeniach majątkowych posłowie i senatorowie informują m.in. o: zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub w spółkach handlowych, udziałach i akcjach, o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych, a także o dochodach z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 tys. złotych i zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10 tys. złotych.

Parlamentarzyści składają oświadczenia do 30 kwietnia każdego roku, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, dołączając kopię rocznego zeznania podatkowego.

Analizy złożonych oświadczeń o stanie majątkowym dokonują odpowiednie komisję Sejmu i Senatu oraz właściwe urzędy skarbowe. Wyniki analizy przedstawia się odpowiednio Prezydium Sejmu i Prezydium Senatu.

Niezłożenie oświadczenia o stanie majątkowym powoduje odpowiedzialność regulaminową oraz utratę, do czasu złożenia oświadczenia, prawa do uposażenia, a podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy powoduje odpowiedzialność karną.(PAP)

ajg/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)