Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska przedstawiła warunki certyfikowania biopaliw

0
Podziel się:

W przyjętym w czwartek pakiecie dokumentów Komisja Europejska przedstawiła
warunki certyfikowania biopaliw przez państwa członkowskie, co ma ułatwić im wdrożenie wchodzącej
do grudnia 2010 roku dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii.

W przyjętym w czwartek pakiecie dokumentów Komisja Europejska przedstawiła warunki certyfikowania biopaliw przez państwa członkowskie, co ma ułatwić im wdrożenie wchodzącej do grudnia 2010 roku dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Nacisk położono przede wszystkim na kryteria zrównoważonego rozwoju, jakie muszą spełniać biopaliwa, a także na sposoby zagwarantowania, by stosowane były jedynie biopaliwa rzeczywiście zrównoważone ekologicznie.

W komunikacie KE podkreśla m.in., że biopaliw nie wolno wytwarzać z surowców pochodzących z lasów tropikalnych, z terenów świeżo wylesionych, odwodnionych torfowisk, mokradeł ani obszarów o wysokiej różnorodności biologicznej. Sprzeczne z kryterium zrównoważonego rozwoju byłoby np. przekształcenie lasu w plantację palmy olejowej - wyjaśniono. Proces produkcji biopaliw ma być na każdym etapie nadzorowany przez niezależnych kontrolerów

Komisja zaapelowała ponadto do państw członkowskich o wypełnianie zobowiązań dotyczących poziomów energii ze źródeł odnawialnych. Podkreśliła, że należy uwzględniać jedynie biopaliwa o wysokim wskaźniku redukcji gazów cieplarnianych. I tak biopaliwa muszą zapewniać redukcję co najmniej o 35 proc. w porównaniu z paliwami kopalnymi. Od roku 2017 wskaźnik ten ma wzrosnąć nawet do 50 proc., a w roku 2018 - do 60 proc. w odniesieniu do paliw pochodzących z nowych roślin.

Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zaznaczył, że w najbliższych latach "biopaliwa będą najpoważniejszą alternatywą dla benzyny i ropy stosowanych w transporcie, a odpowiadających za ponad 20 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w skali Unii Europejskiej". Wyjaśnił, że zaproponowany przez KE system certyfikacji "ma zapewnić spełnianie przez biopaliwa najwyższych standardów w sferze ochrony środowiska". Komisarz dodał, że wyśrubowane normy mają obejmować także biopaliwa importowane do UE.

Na mocy dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii z 2009 r. ustalono 20-procentowy docelowy udział energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do całkowitego zużycia energii, który ma zostać osiągnięty do 2020 r. W odniesieniu do każdego z państw członkowskich ustalono wiążący cel krajowy; dla Polski docelowy udział energii ze źródeł odnawialnych wyznaczono na 15 proc. w 2020 roku.

Ponadto w odniesieniu do sektora transportu wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do osiągnięcia jednolitego poziomu 10 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych. Państwa członkowskie muszą wdrożyć odpowiednie przepisy najpóźniej do grudnia 2010 roku.

Do źródeł odnawialnych zalicza się: biomasę stałą, wiatr, energię słoneczną i wodną oraz biopaliwa. (PAP)

ksaj/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)