Notowania

wizy do usa
10.03.2010 18:04

Komisja Europejska wzywa USA do zniesienia wiz

Amerykańskie wizy obowiązują jeszcze cztery państwa UE, w tym Polskę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(storebukkebruse/CC/Flickr)

Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z decyzji władz USA o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli Grecji. Jednocześnie zaapelowała, aby Waszyngton zniósł również wizy dla obywateli czterech ostatnich krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

_ - Cieszę się z tej decyzji i apeluję do władz amerykańskich, aby jak najszybciej włączyły do swojego programu bezwizowego Cypr, Bułgarię, Polskę i Rumunię, których obywatele nie mogą dziś podróżować do USA bez wizy _ - oświadczyła komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Amerykańska minister bezpieczeństwa narodowego Janet Napolitano ogłosiła we wtorek, że obywatele Grecji od przyszłego miesiąca będą zwolnieni z obowiązku posiadania wizy do USA, jeśli ich pobyt nie będzie dłuższy niż trzy miesiące. Będą musieli jedynie przed wyjazdem poinformować amerykańskie władze o swojej wizycie za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Rejestracji Podróży (ESTA).

Greckim władzom udało się uzyskać zniesienie wiz po dwóch latach negocjacji. W tym czasie musiały poprawić bezpieczeństwo lotów i system zbierania informacji o pasażerach; danymi tymi muszą dzielić się z Amerykanami.

Jak podkreśla agencja AFP, amerykańskie prawo przewiduje wyłączenie z obowiązku wizowego tylko na podstawie dwustronnych umów międzypaństwowych po spełnieniu bardzo ścisłych kryteriów, dlatego UE nie może negocjować w imieniu krajów członkowskich.

Tagi: wizy do usa, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz