Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja finansów przeciw poprawce PiS do Ordynacji podatkowej

0
Podziel się

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie zgodziła się w czwartek, by z
projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej wykreślić przepis pozwalający ministrowi finansów
gromadzić dane o podatnikach. Według PiS regulacja ta ma cechy właściwe dla ustroju totalitarnego.

bEgsrDSJ

*Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie zgodziła się w czwartek, by z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej wykreślić przepis pozwalający ministrowi finansów gromadzić dane o podatnikach. Według PiS regulacja ta ma cechy właściwe dla ustroju totalitarnego. *

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i Ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przygotował rząd. Komisja pracowała nad nim równolegle z projektem senackim. Jako projekt bazowy przyjęto jednak szerszy dokument rządowy.

Jeden z proponowanych przez resort finansów przepisów zakłada, że minister finansów będzie mógł, w celu wykonywania ustawowych zadań - w szczególności analityczno-sprawozdawczych - przetwarzać dane wynikające z deklaracji podatkowych składanych do naczelników urzędów skarbowych.

bEgsrDSL

PiS złożyło wniosek o wykreślenie tego przepisu. Podczas środowego posiedzenia Sejmu Krzysztof Popiołek (PiS) tłumaczył, że jego klub "zdecydowanie negatywnie" ocenia tę propozycję resortu finansów, by "gromadzić dane wszystkich Polaków w jednym miejscu, w jednej ręce".

"Proponowany przepis nosi znamiona i cechy właściwe dla ustrojów totalitarnych, gdzie władza dąży do tego, by posiąść wszelką wiedzę o mieszkańcach swego państwa" - uzasadniał złożoną przez PiS poprawkę. W efekcie wniosku projekt wrócił do komisji finansów. Za poprawką głosowało 11 posłów, a 16 było przeciw.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski tłumaczył w czwartek posłom, że podobne regulacje ma wiele krajów - np. Szwecja, Dania, Holandia czy Stany Zjednoczone. "Nie wydaje mi się, że te kraje można by nazwać państwami totalitarnymi" - powiedział.

Oprócz spornego przepisu dotyczącego bazy danych o podatnikach, przygotowany przez MF projekt zmian w Ordynacji podatkowej przewiduje podwyższenie odsetek za zwłokę w regulowaniu zaległości podatkowych. Zgodnie z obecnymi przepisami wynosi ona 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (obecnie 5 proc.), ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.

bEgsrDSR

Stawka odsetek za zwłokę ma wynieść 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, powiększona o 2 punkty procentowe. Nie może być jednak niższa niż 8 proc.

Zmianom mają też ulec zasady udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Projekt przewiduje też możliwość składania przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej korekt deklaracji i zwrotu nadpłat podatków należnych tej spółce.

Projekt prawdopodobnie będzie głosowany na kolejnym posiedzeniu Sejmu. (PAP)

mmu/ pad/ mag/

bEgsrDTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)