Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja finansów za poprawkami do projektu noweli Prawa bankowego

0
Podziel się:

Sejmowa komisja finansów zaproponowała trzy poprawki do projektu noweli
Prawa bankowego. Projekt powstał w celu wykonania wyroku TK w sprawie pozbawienia dokumentów
bankowych mocy urzędowej. Posłowie nie poparli poprawki opozycji eliminującej z przepisów bankowy
tytuł egzekucyjny.

Sejmowa komisja finansów zaproponowała trzy poprawki do projektu noweli Prawa bankowego. Projekt powstał w celu wykonania wyroku TK w sprawie pozbawienia dokumentów bankowych mocy urzędowej. Posłowie nie poparli poprawki opozycji eliminującej z przepisów bankowy tytuł egzekucyjny.

Senacki projekt nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych ma na celu dostosowanie przepisów do wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r. o pozbawieniu ksiąg bankowych a także dokumentów funduszy sekurytyzacyjnych statusu dokumentów urzędowych. W uzasadnieniu TK wskazał, że konsekwencje nadania mocy prawnej tym dokumentom w postępowaniu cywilnym obciążają pozwanego konsumenta.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji finansów trzy poprawki do noweli złożył wiceprzewodniczący tej komisji Jakub Szulc (PO). Poprawki te zyskały poparcie komisji i będą przez nią rekomendowane.

Szulc w rozmowie z PAP wyjaśnił, na czym polegają złożone przez niego poprawki. "Senat przygotowując nowelę poszedł trochę za daleko, gdyż rozszerzył wykonanie wyroku TK na wszystkie dokumenty bankowe, a więc stwierdził, że żaden dokument bankowy nie ma mieć mocy dokumentu urzędowego. Gdyby faktycznie stało się to obowiązującym prawem, to mielibyśmy do czynienia z sytuacją, gdy każde potwierdzenie, każdy wyciąg z banku, każdy kwit, który jest wystawiany przez bank, musielibyśmy potwierdzać notarialnie" - powiedział.

Dodał, że poprawki sprawiają, że gdy dochodzi do sporu między klientem banku a bankiem, bank nie ma możliwości powoływania się na moc urzędową dokumentów, które zostały wystawione. "Do innych celów dowodowych, np. w postępowaniach administracyjnych, w normalnych sprawach jak przedstawianie zaświadczeń, czy wyciągów, dokument bankowy jest traktowany jak dokument urzędowy" - dodał Szulc.

Członkowie komisji negatywnie zaopiniowali poprawkę grupy posłów opozycji, która miała wyeliminować z przepisów Bankowy Tytuł Egzekucyjny.

"Bankowy Tytuł Egzekucyjny jest sprzeczny z prawidłowym funkcjonowaniem systemu bankowego, ponieważ odbiera działalności bankowej normalną, tradycyjną zasadę wiązania procesu udzielania kredytu z rzetelnym badaniem zdolności kredytowej. Zamiast tego rzetelnego badania zdolności kredytowej banki liczą na przejęcie majątku dłużnika (...). Jesteśmy właściwie jedynym krajem w Europie, gdzie tego typu mechanizm jeszcze funkcjonuje. Ten mechanizm jest odziedziczony po epoce socjalizmu, w której to epoce system bankowy działał na zupełnie innych zasadach" - przekonywał jeden z autorów poprawki Jerzy Żyżyński (PiS).

Do wypowiedzi odniósł się Jakub Szulc. "Dzisiejszy Bankowy Tytuł Egzekucyjny nie ma nic wspólnego z BTE, które funkcjonowało przed ustawą Prawo bankowe z 1997 r. Musimy o tym pamiętać, on ma dziś zupełnie inne skutki i na zupełnie innych zasadach funkcjonuje, niż BTE funkcjonujące wcześniej" - powiedział poseł PO. (PAP)

rbk/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)