Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja finansów za poprawkami do ustawy o SKOK-ach

0
Podziel się:

Sejmowa komisja finansów jest za przyjęciem 11 poprawek złożonych w drugim
czytaniu projektu ustawy o SKOK-ach. Jedna z nich umożliwia kasom inwestowanie w papiery emitowane
przez rządy i banki centralne państw z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Sejmowa komisja finansów jest za przyjęciem 11 poprawek złożonych w drugim czytaniu projektu ustawy o SKOK-ach. Jedna z nich umożliwia kasom inwestowanie w papiery emitowane przez rządy i banki centralne państw z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

W środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła dwanaście poprawek do projektu, spośród 57 złożonych w drugim czytaniu. Opowiedziała się za wprowadzeniem jedenastu z nich. W większości są to poprawki redakcyjne i legislacyjne; niektóre mają doprecyzować przepisy i usunąć wątpliwości interpretacyjne. Posiedzenie komisji w tej sprawie ma być kontynuowane w czwartek.

Komisja opowiedziała się za przyjęciem poprawki, która ma umożliwić kasom udzielanie informacji odpowiednim organom podatkowym (podobne przepis obowiązują w Prawie bankowym). Zakres tych informacji mają regulować odrębne przepisy. Komisja pozytywnie zaopiniowała także poprawkę, która przewiduje przywrócenie definicji funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego kas, która obowiązuje w obecnych przepisach.

Komisja poparła też poprawkę dotyczącą programów naprawczych dla SKOK-ów. Poseł Jerzy Szmit (PiS) uzasadniając wniosek powiedział, że poprawka ta ma "urealnić" programy naprawcze, którym zostałyby poddane kasy. Zgodnie z propozycją program taki byłby uzgadniany z Komisją Nadzoru Finansowego. Kasa nie musiałaby pokrywać swojej straty bilansowej co roku, ale zgodnie z programem. Zdaniem Szmita poprawka nie zdejmuje odpowiedzialności ze SKOK-ów ani nie pozbawia KNF-u wpływu na realizowanie programów naprawczych.

Kolejna zaakceptowana przez komisję poprawka rozszerza katalog instrumentów finansowych, w które kasy mogą inwestować. Do listy tej dojdą papiery emitowane przez rządy i banki centralne państw zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Ponadto wprowadza ona obowiązek udzielania przez Kasę Krajową kredytu z tzw. rezerwy płynnej tym SKOK-om, które wystąpią z takim wnioskiem.

Odrzucono natomiast poprawkę Szmita, która - jak tłumaczył - miała przywrócić normalny stan relacji między kasami a organami nadzoru. Szmit mówił, że zgodnie z projektem ustawy KNF ma zatwierdzać wzory umów zawieranych między kasami a Kasą Krajową, co według niego jest ingerencją w bezpośrednie zarządzanie firmą.

Projekt ustawy o SKOK-ach, przygotowany przez posłów PO, ma zwiększyć bezpieczeństwo wkładów zdeponowanych w kasach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Rozszerza także kompetencje KNF wobec SKOK-ów oraz umożliwia bankom przejmowanie kas, które popadłyby w kłopoty finansowe.

Projekt noweli odnosi się nie tylko do ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, ale też zmienia zapisy w szeregu innych ustaw, m.in. w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w ustawie o Narodowym Banku Polskim, o podatku dochodowym od osób prawnych, o rachunkowości, a także ustawy Prawo upadłościowe. (PAP)

mmu/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)