Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja finansów za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu

0
Podziel się

Sejmowa komisja finansów publicznych zarekomenduje Sejmowi przyjęcie
sprawozdania z wykonania budżetu za 2009 rok oraz udzielenie rządowi absolutorium za ub. rok.

bEiVcElN

Sejmowa komisja finansów publicznych zarekomenduje Sejmowi przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu za 2009 rok oraz udzielenie rządowi absolutorium za ub. rok.

Za przyjęciem sprawozdania i za udzieleniem absolutorium rządowi głosowało w czwartek 26 posłów, a 15 było przeciw.

"Wykonanie budżetu pozytywnie oceniła Najwyższa Izba Kontroli, pozytywne oceny wyraziły też poszczególne komisje sejmowe" - poinformował przewodniczący komisji finansów Paweł Arndt.

bEiVcElP

Komisja odrzuciła wniosek posłów PiS o nieprzyjęcie sprawozdania i nieudzielenie absolutorium. Zaproponowana przez nich uchwała wskazywała, że w wykonaniu budżetu państwa za 2009 r. znalazły się "istotne nieprawidłowości" dotyczące: gospodarki narodowej, obrony narodowej, transportu, KRUS, budżetów wojewodów.

"Nie cały budżet jest nie do przyjęcia, ale z powodu tych nieprawidłowości nie możemy się o nim wypowiedzieć pozytywnie" - wyjaśniał podczas posiedzenia komisji jeden z współautorów wniosku, poseł Henryk Kowalczyk z PiS. Po odrzuceniu wniosku zapowiedział, że zostanie on złożony na posiedzenie Sejmu jako tzw. wniosek mniejszości.

Komisja odrzuciła także poprawkę Krzysztofa Jurgiela z PiS, by zastrzeżenia dotyczące nieprawidłowości wpisać do uchwały o przyjęciu sprawozdania i udzieleniu absolutorium rządowi.

W 2009 r. dochody budżetu państwa wyniosły 274,2 mld zł i były o 1,3 mld wyższe od zaplanowanych w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2009 r. Wyższe niż zakładano dochody, przy niższych o 2,1 mld zł wydatkach (względem zakładanych w ustawie 298 mld zł) spowodowały, że deficyt budżetu państwa wyniósł w 2009 roku mniej niż dopuszczono w ustawie budżetowej i osiągnął 23,8 mld zł. Tym samym był także niższy niż w 2008 r.

bEiVcElV

W pierwotnej ustawie budżetowej na 2009 r. przyjęto, że dochody wyniosą 303 mld zł, w wydatki nie więcej niż 321,2 mld zł. Deficyt budżetowy zaplanowano na 18,2 mld zł. W związku z kryzysem finansowym, w styczniu 2009 r. rząd uznał, że konieczne są zmiany w wykonaniu budżetu, z uwzględnieniem wzrostu gospodarczego w 2009 r. w wysokości 1,7 proc. PKB. Rząd podjął decyzję o ograniczeniu wydatków o 17,4 mld zł.

W lipcu ub.r. Sejm, na wniosek Rady Ministrów, znowelizował ustawę budżetową. Nowelizacja obniżyła prognozę dochodów o 30,1 mld zł, wydatki zredukowano o 21,1 mld zł, a maksymalny deficyt podniesiono do 27,2 mld zł.(PAP)

mmu/ pad/ jbr/

bEiVcEmq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)