Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 19:01

Komisja finansów za wyższym limitem inwestycji OFE w jedną spółkę

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem z poprawkami rządowego projektu ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym. Zdecydowano m.in. o zwiększeniu z 5 proc. do 10 proc. aktywów limitu inwestycji OFE w jedną spółkę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem z poprawkami rządowego projektu ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym. Zdecydowano m.in. o zwiększeniu z 5 proc. do 10 proc. aktywów limitu inwestycji OFE w jedną spółkę.

Podczas trwającego ponad osiem godzin posiedzenia komisja wprowadziła do projektu kilkadziesiąt poprawek przygotowanych przez sejmowych legislatorów. Dotyczą one zmian redakcyjnych i technicznych, zmieniają terminologię i uwzględniają zasady zarówno legislacji, jak i poprawności językowej.

Komisja zgodziła się na jedną merytoryczną poprawkę złożoną przez Marcina Święcickiego (PO). Zwiększa ona z 5 proc. do 10 proc. limit inwestycji OFE w jedną spółkę. Zdaniem Święcickiego utrzymanie limitu na proponowanym w projekcie poziomie 5 proc. po obniżeniu o połowę aktywów OFE (w wyniku przeniesienia obligacji do ZUS) spowodowałoby, że fundusze musiałyby pozbywać się akcji niektórych notowanych na giełdzie polskich spółek, np. PKO czy PZU.

Komisja odrzuciła m.in. poprawkę Jacka Boguckiego z SP, który proponował obniżenie do 0,01 proc. wysokości opłat od składek przekazywanych do OFE. Projekt przewiduje obniżenie tej opłaty do 1,75 proc.

Zbigniew Kuźmiuk (PiS) zapowiedział, że złoży poprawkę, która obniży także opłaty za zarządzanie aktywami zgromadzonymi w OFE. Wiceminister pracy Marek Bucior poinformował, że ponieważ połowa aktywów zostanie przekazana z OFE do ZUS, to kwoty opłat pobieranych przez OFE za zarządzanie spadną o połowę. "Nie wykluczamy, że w przyszłości przyjdziemy z odpowiednim przedłożeniem" - powiedział Bucior.

Odrzucona została także poprawka Henryka Kowalczyka (PiS), który proponował, by obniżyć z 30 proc. do 5 proc. limit wartości aktywów OFE denominowanych w walutach zagranicznych (docelowo limit 30 proc. ma obowiązywać w 2016 r.). Odrzucona została także jego poprawka, zgodnie z którą tzw. okna transferowe byłyby otwierane co dwa lata, a nie co cztery, jak zaproponowano w projekcie.

Przepadła też poprawka PiS, która zmierzała do obniżenia o 7 pkt proc. progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych (o tyle w odniesieniu do PKB ma spaść dług publiczny po przeniesieniu aktywów z OFE do ZUS). Wiceminister finansów Izabela Leszczyna zapewniła, że zapis taki nie znalazł się w projekcie ze względów legislacyjnych. "Niezwłocznie po uchwaleniu ustawy o finansach publicznych przez Senat rząd złoży projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych w tym zakresie, (...) w którym zastąpimy próg 50 proc. progiem 43 proc., a próg 55 proc. odpowiednio progiem 48 proc." - obiecała Leszczyna.

Komisja odrzuciła też poprawkę Święcickiego, który proponował, by za złamanie zakazu reklamy OFE groziła kara "do" 3 mln zł, a nie "3 mln zł", jak zapisano w projekcie. Chodzi o reklamy w okresie od 1 stycznia 2014 r. do końca lipca 2014 oraz na trzy miesiące przed tzw. oknami transferowymi i w czasie ich trwania. Nie znalazły też uznania komisji poprawki PiS zmierzające do skreślenia przepisów, które przewidują przeniesienie obligacji z OFE do ZUS i umorzenie ich.

Podsumowując posiedzenie komisji jej przewodniczący Dariusz Rosati podziękował Biuru Legislacyjnemu Sejmu za pracę, informując, że w krótkim czasie dokonało ono bardzo wnikliwego przeglądu ustawy i przygotowało 61 uwag legislacyjnych. "W tym kontekście chcę również powiedzieć przedstawicielom rządu, że (...) liczba poprawek Biura Legislacyjnego świadczy o tym, iż na całości projektu zaciążył jednak ogromny pośpiech, w jakim ta ustawa była przygotowywana" - powiedział.

Rosati zaapelował do rządu, aby w przyszłości przygotowywać projekty z większą starannością, oraz aby dać więcej czasu parlamentowi na dokładne zapoznanie się z aktem prawnym. "Rozumiemy w pewnym sensie stan wyższej konieczności (...), niemniej jednak pamiętajmy, że pośpiech wpływa na ogół negatywnie na jakość stanowionego prawa" - mówił.

Rząd zaproponował w dokumencie, by obligacje Skarbu Państwa posiadane przez Otwarte Fundusze Emerytalne przenieść do ZUS. W związku z tym 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. Według rządu zmiana ma obniżyć poziom długu publicznego w relacji do PKB oraz podnieść wiarygodność Polski na rynkach finansowych.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS.

Ubezpieczeni będący członkami OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. W przypadku pozostałych osób składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc. Za niezastosowanie się do zakazu reklamy OFE wprowadzającej w błąd będzie grozić kara do 3 mln zł. (PAP)

mmu/ pad/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz