Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Helsińska laureatem Szwedzkiej Nagrody Bałtyku

0
Podziel się:

W Sztokholmie ogłoszono w czwartek laureata Szwedzkiej Nagrody Bałtyku
przyznawanej w ramach trwającego właśnie Światowego Tygodnia Wody. Wyróżnienie otrzymała w tym roku
międzynarodowa organizacja - Komisja Helsińska (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku,
HELCOM).

W Sztokholmie ogłoszono w czwartek laureata Szwedzkiej Nagrody Bałtyku przyznawanej w ramach trwającego właśnie Światowego Tygodnia Wody. Wyróżnienie otrzymała w tym roku międzynarodowa organizacja - Komisja Helsińska (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, HELCOM).

Laureata nagrody ogłosiła Gunilla Carlsson, minister Szwecji ds. międzynarodowej współpracy i rozwoju. Komisja Helsińska pracuje nad ochroną Bałtyku przed zanieczyszczeniami. W organizacji współpracują Polska, Szwecja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa i Rosja oraz Wspólnota Europejska.

"Komisja Helsińska pod kierownictwem Anne Christine Brusendorff wyniosła ochronę środowiska morskiego na nowy poziom" - zaznaczyło w swej ocenie jury. Dodano, że "komisja wykazała modelowe zaangażowanie w poprawę jakości wód Morza Bałtyckiego poprzez przyjęcie Bałtyckiego Planu Działania" i że jest to część działań, które są podstawą dla planowanej Strategii Morza Bałtyckiego.

Zwycięzcy odbiorą nagrodę w wysokości 150 tys. koron szwedzkich (ponad 60 tys. złotych) z rąk króla Karola XVI Gustawa 17 września, w przededniu konferencji ministrów poświęconej omawianiu Strategii EU dla regionu Morza Bałtyckiego.

Szwedzka Nagroda Bałtyku jest przyznawane od 1999 roku za bezpośrednie i praktyczne wysiłki mające na celu poprawę jakości wód w Morzu Bałtyckim. Nagrodę w ubiegłych latach czterokrotnie otrzymali laureaci z Polski: profesor Krzysztof Skóra, dyrektor Stacji Morskiej na Helu, miasto Gdańsk, oraz firmy PURAC i Frantschach Świecie.

W czwartek w Sztokholmie wręczona zostanie również inna prestiżowa nagroda - Stockholm Water Prize. Wyróżnienie w wysokości 1,1 mln koron szwedzkich (ok. 450 tys. złotych) odbierze w czasie uroczystej ceremonii w sztokholmskim ratuszu dr Bindeshwar Pathak z Indii, założyciel organizacji Sulabh Sanitation Movement, która działa na rzecz ekologii i podniesienia poziomu higieny.

Dr Pathak, z wykształcenia socjolog, opracował innowacyjny projekt ekologicznej toalety, która produkuje kompost oraz biogaz. W Indiach powstało już 1,2 mln prywatnych oraz 10,5 tys. publicznych toalet tego typu.

Odbywający się w dniach 16-22 sierpnia Światowy Tydzień Wody jest organizowany od 1991 roku przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny SIWI.

Małgorzata Żylińska (PAP)

zyl/ awl/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)