Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Kultury przyjęła projekt ws. Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła we wtorek
prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. W myśl
projektu 1 sierpnia miałby stać się Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego i świętem
państwowym.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła we wtorek prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. W myśl projektu 1 sierpnia miałby stać się Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego i świętem państwowym.

Prezydent Lech Kaczyński zaproponował ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego "w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego - tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków".

W myśl projektu 1 sierpnia miałby stać się świętem państwowym obchodzonym corocznie jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, nie zostałby jednak równocześnie dniem wolnym od pracy.

"W ustawie tej zależało nam nie tylko na upamiętnieniu samych powstańców, którzy walczyli z bronią w ręku przeciwko niemieckiemu okupantowi, ale także na uszanowaniu tych, którzy zajmowali się pionem administracyjnym oraz ludności cywilnej stolicy, która choć nie brała czynnie udziału w walkach, to wspomagała powstańców. Dlatego zależy nam na nazwie Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego" - uzasadniał obecny na obradach komisji podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda.

Komisja jednogłośnie zaakceptowała treść projektu ustawy i skierowała ją pod obrady parlamentu. Sprawozdawcą projektu została posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). (PAP)

akn/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)