Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Kultury za upamiętnieniem 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem

0
Podziel się:

Członkowie sejmowej Komisji Kultury jednogłośnie poparli w środę projekt
uchwały upamiętniającej 330. rocznicę bitwy pod Wiedniem. Oddaje ona hołd Janowi III Sobieskiemu i
"czci chwałę oręża polskiego", które "powstrzymało napór Imperium Osmańskiego".

Członkowie sejmowej Komisji Kultury jednogłośnie poparli w środę projekt uchwały upamiętniającej 330. rocznicę bitwy pod Wiedniem. Oddaje ona hołd Janowi III Sobieskiemu i "czci chwałę oręża polskiego", które "powstrzymało napór Imperium Osmańskiego".

"12 września 1683 roku wojska polskie wraz z wojskami sojuszniczych państw chrześcijańskiej Europy stoczyły zwycięski bój pod Wiedniem, powstrzymując napór Imperium Osmańskiego. Król Polski Jan III Sobieski w trosce o losy całej Europy objął dowództwo nad wojskami koalicji idąc z odsieczą oblężonej stolicy Austrii. Stanął na czele armii, której trzon stanowiło polskie rycerstwo i wsławiona w bojach formacja, jaką była husaria - chluba polskiego oręża - która przeważyła szalę zwycięstwa w bitwie" - czytamy w projekcie.

W uchwale jej autorzy podkreślają potrzebę oddania hołdu polskiemu władcy, "któremu myśl polityczna i dalekosiężna wizja wolnej Europy nakazały stanąć do boju w obronie polskiej i europejskiej tożsamości, wyrosłej na gruncie kultury chrześcijańskiej i cywilizacji łacińskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci chwałę oręża polskiego i z wdzięcznością wspomina wszystkich walczących za Ojczyznę na przestrzeni dziejów".

Przedstawiciel wnioskodawców poseł Tadeusz Woźniak (SP) podkreślił, że bitwa pod Wiedniem, zwana w Polsce odsieczą wiedeńską, której rocznica przypada w czwartek, była jedną z największych i najważniejszych w dziejach Europy i świata. "O jej losach przesądziła odsiecz wojsk polskich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Niestety król nie jest ani w Austrii, ani w Niemczech uznawany za bohatera tego zwycięstwa" - mówił Woźniak.

"W Wiedniu są co prawda trzy tablice upamiętniające postać króla, jednak dwie powstały z polskiej inicjatywy. Dlatego skoro inni próbują pomniejszyć rolę króla i polskiego rycerstwa w tej bitwie, naszym obowiązkiem jest upamiętnienie i oddanie im hołdu" - zaakcentował poseł.

Członkowie komisji jednogłośnie poparli projekt uchwały, wyrażając nadzieję, że zostanie on przyjęty przez Sejm przez aklamację.

Posłem-sprawozdawcą została Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). (PAP)

akn/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)