Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Łączności z Polakami przeciw finansowaniu Polonii z budżetu MSZ

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. kolejne wypowiedzi posłów
#

# dochodzą m.in. kolejne wypowiedzi posłów #

11.01. Warszawa (PAP) - Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą opowiedziała się w środę - głosami opozycji - przeciwko przeniesieniu z budżetu Senatu do budżetu MSZ pieniędzy przeznaczonych na opiekę nad Polonią. W głosowaniu nie wzięła udziału część posłów PO.

W nieoficjalnych rozmowach część polityków PO przyznaje, że w kwestii uszczuplenia kompetencji Senatu zabrakło do tej pory rozmowy w samym klubie PO. "Żeby przekonać ludzi, powinna się odbyć dyskusja. Dyskusja się nie odbyła, a ludzie mają prawo do wątpliwości" - powiedział PAP rozmówca z komisji łączności. Z kolei źródła zbliżone do kierownictwa klubu PO powiedziały PAP, że jest "osobistym życzeniem premiera Donalda Tuska", aby pieniądze, którymi dotychczas dysponował Senat, trafiły do MSZ.

Na środowym posiedzeniu komisja zajęła się zaopiniowaniem dla Komisji Finansów Publicznych wniosku Komisji Spraw Zagranicznych o przeniesienie ponad 67 milionów złotych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą z budżetu Kancelarii Senatu do budżetu MSZ.

Pod nieobecność części posłów PO, opozycja poparła wniosek o odrzucenie rekomendacji Komisji Spraw Zagranicznych. Wiceszefowa komisji Joanna Fabisiak (PO) wnioskowała o przełożenie debaty na czwartek, ale wniosek przepadł (PiS stał na stanowisku, że przekładanie debaty mija się z celem, bo sprawa jest jasna).

"Sądzę, że kwestia jest zupełnie jasna i żadne specjalne studia nad tym nie są potrzebne. Należy po prostu ten wniosek odrzucić. (...) Mamy tutaj do czynienia z kolejnym aktem, który ukazuje proces destruowania państwa, bo tradycja jest częścią porządku publicznego. W tym wypadku jest to długoletnia, dobra tradycja. Ten kto ją chce niszczyć, w imię jakichś niejasnych celów, ten po prostu dokonuje aktu destrukcji państwa" - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak argumentował prezes PiS, "sprawa jest pierwszej wagi, ponieważ chodzi o zmianę tradycji, która ma wiele dziesięcioleci". Zdaniem Kaczyńskiego nie żadnych merytorycznych uzasadnień, by tę tradycję zmieniać.

W związku z tym prezes PiS zgłosił wniosek formalny o natychmiastowe głosowanie nad stanowiskiem Komisji Spraw Zagranicznych, bez debaty. Wniosek został przyjęty i głosami opozycji stanowisko Komisji Spraw Zagranicznych nie zostało poparte. Za jego odrzuceniem było 9 posłów, przeciw 4, a 3 wstrzymało się od głosu. Głosu nie zdążył zabrać obecny na posiedzeniu komisji wiceszef MSZ Jan Borkowski.

Komisja liczy 20 posłów: 11 z opozycji, a 9 z PO i PSL. W czasie głosowań na posiedzeniu komisji zabrakło m.in. posłanki Elżbiety Radziszewskiej (PO). Pytana o nieobecność posłów PO, w wyniku której opozycja zdołała przegłosować własne stanowisko, Radziszewska podkreśliła, że w komisji opozycja ma większość. Nie chciała rozmawiać o przesunięciu pieniędzy z Senatu do MSZ, odsyłając do posłów, którzy uczestniczyli w posiedzeniu.

Nie głosowała również posłanka Platformy Halina Rozpondek. "Nie zdążyłam na głosowanie, ono odbyło się bardzo szybko" - tłumaczyła. Jak deklarowała, nie jest przeciwna przeniesieniu pieniędzy na Polonię z Senatu do MSZ, choć - jak dodała - "dotychczasowa formuła nie była najgorsza". "Natomiast być może nowa formuła spowoduje lepsze rozliczanie tych pieniędzy, (...) racjonalniejsze ich przekazywanie. To są jednak pieniądze publiczne" - powiedziała.

Jerzy Fedorowicz (PO) powiedział PAP, że ze strony opozycji nie usłyszał innych argumentów przemawiających przeciwko przeniesieniu pieniędzy do MSZ poza "sentymentalno-historycznymi". "Wyszło jak wyszło, a teraz będzie już zadaniem Sejmu, co z tym zrobić dalej" - ocenił.

Fabisiak poinformowała natomiast PAP, że zwróciła się z wnioskiem o omówienie całej sprawy na posiedzeniu klubu parlamentarnego PO. Podkreśliła, że obecnie decyzje dotyczące wsparcia Polonii przypisane są jednocześnie kilku podmiotom.

Z nieoficjalnych rozmów z senatorami PO wynika, że nie wszyscy popierają przeniesienie pieniędzy na Polonię do MSZ. Platforma ma w Senacie 63 głosy. "Klub zasugeruje a być może narzuci jak głosować. Budżet to sprawa święta" - ocenił w rozmowie z PAP jeden z polityków PO.

Do tej pory Senat dysponował 75 mln zł, którymi co roku wspierał działalność polonijną na świecie. Pod koniec grudnia Komisja Spraw Zagranicznych zarekomendowała przesunięcie z budżetu Kancelarii Senatu ponad 67 mln zł do budżetu MSZ.

Komisja Spraw Zagranicznych w opinii skierowanej do Komisji Finansów Publicznych argumentowała, że przeniesienie środków do dyspozycji MSZ przywróci zgodność zapisów projektu budżetu na 2012 r. z konstytucją. Chodzi o artykuł ustawy zasadniczej, który mówi o zasadzie trójpodziału władz.

Według źródeł PAP w Senacie, w przypadku przyjęcia przez Sejm poprawki, która przeniesie środki na Polonię do MSZ, tuż przed senacką debatą nad budżetem na 2012 rok ma odbyć się specjalne posiedzenie Izby poświęcone wspieraniu Polonii. Mieliby na nie zostać zaproszeni m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, ministrowie: spraw zagranicznych oraz edukacji narodowej, a także przedstawiciele największych organizacji polonijnych na świecie.

Marzena Kozłowska i Marta Tumidalska (PAP)

mzk/ laz/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)