Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja o priorytetach rządu ws. Polonii w Niemczech

0
Podziel się:

#
w 4. akapicie zamiast strategii nauczania powinny być "założenia do strategii nauczania"; w 5.
akapicie zamiast "pełnomocnika ds. mniejszości niemieckiej na Śląsku" powinien być "pełnomocnik
Wojewody Śląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych"
#

# w 4. akapicie zamiast strategii nauczania powinny być "założenia do strategii nauczania"; w 5. akapicie zamiast "pełnomocnika ds. mniejszości niemieckiej na Śląsku" powinien być "pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych" #

03.03. Warszawa (PAP) - Stworzenie biura kontaktowego w Berlinie dla potrzeb Polonii, powołanie pełnomocników ds. Polaków w landach oraz rozwiązanie kwestii nauczania języka polskiego jako ojczystego - to priorytety polskiego rządu, dotyczące mniejszości polskiej w Niemczech

Poinformował o nich podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. O tych sprawach rozmawiano podczas rozmów polsko-niemieckiego okrągłego stołu we wtorek w Berlinie.

Z przedstawionych na posiedzeniu Komisji danych wynika, że według oficjalnych statystyk w Niemczech żyje około 400 tys. Polaków. Faktycznie jest ich około 1,5 mln, ale duża część nie identyfikuje się z polskością. Siemoniak zaznaczył, że po otwarciu 1 maja tego roku niemieckiego rynku dla Polaków, ich liczba najprawdopodobniej wzrośnie.

Jak powiedział Siemoniak, do następnego spotkania okrągłego stołu, które zaplanowano na 6 maja, mają zostać opracowane założenia do strategii nauczania języka polskiego jako ojczystego na poziomie federalnym i w landach. Uzgodniono, że istnieje potrzeba powołania w Berlinie biura kontaktowego dla Polonii. Siemoniak mówił wcześniej, że biuro kontaktowe miałoby być wzorowane na placówkach, jakimi dysponują uznane mniejszości narodowe w Niemczech. Biura te zatrudniają ok. 2-3 pracowników i uzyskują wsparcie w wys. ok. 60 tysięcy euro rocznie.

Strona polska zobowiązała się do zainicjowania procesu badań naukowych na temat przymusowej asymilacji mniejszości niemieckiej w dawnej PRL. Badania takie mógłby przeprowadzić Instytut Pamięci Narodowej. Strona niemiecka postulowała też powołanie przy Wojewodzie Śląskim pełnomocnika ds. mniejszości narodowych i etnicznych (którego obecnie nie ma), a także ściślejszą współpracę polsko-niemiecką w zakresie utrzymania Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W trakcie dyskusji na forum Komisji Marek Borowski (SDPL) zapewniał o wsparciu Komisji dla działań rządu na rzecz Polonii w Niemczech. Antoni Macierewicz (PiS) chciał natomiast szerszych informacji na ten temat i podawał możliwość utajnienia posiedzenia Komisji.

Pierwsze spotkanie polsko-niemieckiego okrągłego stołu odbyło się w lutym 2010 roku w Berlinie. Inicjatywa powołania takiego gremium wyszła od przedstawicieli obu mniejszości: polskiej w Niemczech i niemieckiej w Polsce. Rozmowy mają doprowadzić do rozwiązania problemu asymetrii pomiędzy sytuacją Polaków w Niemczech, a wsparciem mniejszości niemieckiej w Polsce. Polonia argumentuje, że mniejszość niemiecka w Polsce ma nieporównanie większe przywileje i wsparcie niż Polacy w Niemczech, co narusza postanowienia traktatu z 1991 r. (PAP)

edom/ itm/ wkt/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)