Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 12:50

Komisja: oświadczenie Nowaka ws. immunitetu - formalnie poprawne

Oświadczenie b. ministra transportu Sławomira Nowaka o zrzeczeniu się immunitetu poselskiego jest poprawne formalnie - stwierdziła w środę komisja regulaminowa i spraw poselskich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Oświadczenie b. ministra transportu Sławomira Nowaka o zrzeczeniu się immunitetu poselskiego jest poprawne formalnie - stwierdziła w środę komisja regulaminowa i spraw poselskich.

Nowak zrzekł się immunitetu pod koniec listopada, po tym jak wniosek w tej sprawie, przygotowany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, trafił do Sejmu.

Wniosek prokuratury to efekt prowadzonego od maja śledztwa ws. złożenia przez Nowaka niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. Minister transportu w kolejnych dokumentach składanych od listopada 2011 do marca 2013 r. nie wykazał zegarka renomowanej firmy, który - jak wynika z dwóch opinii biegłego - był wart minimum 17 tys. zł (przepisy nakazują wpisywać do oświadczenia przedmioty warte co najmniej 10 tys. zł).

Po tym jak prokuratura poinformowała o wniosku ws. uchylenia immunitetu, Nowak złożył rezygnację z funkcji ministra transportu, którą premier Donald Tusk przyjął. Nowak zapowiedział też, że zrzeknie się immunitetu niezwłocznie, gdy wniosek wpłynie do Sejmu.

Śledztwo ws. podejrzenia podania nieprawdy w oświadczeniu Nowaka wszczęto w maju z zawiadomienia posła Solidarnej Polski, który powoływał się na doniesienia tygodnika "Wprost". Sprawę powierzono do prowadzenia CBA. Pod koniec sierpnia Nowak został przesłuchany przez prokuraturę w charakterze świadka. Śledczy przesłuchali także kilka innych osób.

W końcu kwietnia "Wprost" napisał, że Nowak ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO. Tygodnik napisał m.in., że Nowak wymieniał się z jednym z biznesmenów zegarkami. O zegarku ani o leasingowaniu samochodu Nowak do niedawna nie informował w swym oświadczeniu majątkowym; "Wprost" ujawnił, że minister zadeklarował to dopiero w późniejszym, opublikowanym na stronach sejmowych, oświadczeniu.

Po ujawnieniu informacji przez "Wprost" Nowak zapowiedział, że skieruje sprawę do sądu, bo tygodnik naruszył jego dobre imię. W czerwcu minister złożył w sądzie wniosek dotyczący postępowania ugodowego z tygodnikiem; mówił jednak, że nie wierzy w powodzenie tego wniosku. Pełnomocnik Nowaka mec. Roman Giertych nie informuje o szczegółach tego postępowania. (PAP)

mkr/ par/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz