Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała w
czwartek kandydatury b. senator i europoseł PO Urszuli Gacek na ambasadora, stałego przedstawiciela
Polski przy Radzie Europy oraz eksperta z Ośrodka Studiów Wschodnich Leszka Szerepki na ambasadora
na Białorusi.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydatury b. senator i europoseł PO Urszuli Gacek na ambasadora, stałego przedstawiciela Polski przy Radzie Europy oraz eksperta z Ośrodka Studiów Wschodnich Leszka Szerepki na ambasadora na Białorusi.

Szerepka podkreślał wagę współpracy gospodarczej między Polską a Białorusią, m.in. w dziedzinie transportu i energetyki. Jak powiedział, chciałby, aby w Mińsku powstał Polski Instytut Historyczny. Opowiedział się także za szerszą ofertą stypendialną naszego kraju dla białoruskich naukowców. Zapowiedział konsekwentne reakcje ambasady w razie jakichkolwiek prób zafałszowania informacji na temat historii Polski.

Szerepka był pytany także o kwestię Związku Polaków na Białorusi. Ocenił, że na Białorusi "może działać tyle organizacji polskich, ile chce działać". Jak zaznaczył, w tym zakresie powinna panować wolność i on będzie starał się działać w tym kierunku.

Gacek zapowiedziała, że jako przedstawicielka naszego kraju przy Radzie Europy będzie szczególnie pilnowała sprawy konfliktu rosyjsko-gruzińskiego. Jak mówiła, Rosja jest liczącym się członkiem Rady Europy, ale - zaznaczyła - "nie wolno dać się zastraszać".

Urszula Gacek urodziła się w 1963 roku w Urmston w Wielkiej Brytanii. W 1984 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim uzyskała tytuł Bachelor of Arts z filozofii nauk politycznych i ekonomii; w 2005 roku również Master of Arts.

W latach 1999-2000 była prezesem Tarnowskiego Klastra Przemysłowego S.A., a w latach 2002-2003 była doradcą tej spółki. Przez rok (2004-2005) pracowała jako ekspert w Urzędzie Marszałkowskim województwa małopolskiego.

W latach 2005-2007 była senatorem wybranym z listy Platformy Obywatelskiej. W tym czasie zasiadała w komisjach: spraw zagranicznych oraz spraw Unii Europejskiej. Należała też do Delegacji Parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; była ponadto wiceprzewodniczącą Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej.

W 2007 została posłem do Parlamentu Europejskiego. Zasiadała w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. Była też członkiem Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Armenia, UE-Azerbejdżan i UE-Gruzja, a także delegacji do spraw stosunków z Afganistanem i Stanami Zjednoczonymi.

Od lipca do grudnia 2009 roku była specjalnym doradcą w Stałym Sekretariacie Wspólnoty Demokracji w Warszawie.

Jest mężatką, ma dwoje dzieci. Zna biegle angielski.

Leszek Szerepka urodził się w 1964 roku w Otwocku. W 1991 roku ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1992-1994 pracował jako starszy asystent w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Następnie przez cztery lata (1994-1998) pracował jako specjalista do spraw rosyjskich w Ośrodku Studiów Wschodnich.

W OSW pracował ponownie w latach 2002-2007 jako główny specjalista ds. migracyjnych, granicznych na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw; był też kierownikiem zespołu ds. migracji. W sierpniu 2010 roku ponownie rozpoczął pracę jako główny specjalista w Ośrodku Studiów Wschodnich.

W latach 1998-2002 pełnił funkcję I sekretarza w ambasadzie Polski w Moskwie, a w latach 2007-2010 pracował jako radca-minister, zastępca ambasadora w polskiej ambasadzie w Kijowie.

Jest żonaty, ma jedno dziecko. Zna rosyjski, a także angielski, ukraiński i białoruski. (PAP)

eaw/ mzk/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)