Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów m.in. w Iraku i Albanii

0
Podziel się

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę
kandydatury: Piotra Łukasiewicza na ambasadora w Afganistanie, Lecha Stefaniaka na szefa placówki
dyplomatycznej w Iraku oraz Marka Jeziorskiego na ambasadora w Albanii.

bDAxHczV

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę kandydatury: Piotra Łukasiewicza na ambasadora w Afganistanie, Lecha Stefaniaka na szefa placówki dyplomatycznej w Iraku oraz Marka Jeziorskiego na ambasadora w Albanii.

Kandydatura Łukasiewicza została zaopiniowana pozytywnie przez wszystkich członków komisji, którzy uczestniczyli w posiedzeniu.

Łukasiewicz ukończył Wojskową Akademię Techniczną. W latach 1997-2006 pracował w Ministerstwie Obrony Narodowej na stanowisku starszego specjalisty. Po odejściu z resortu wyjechał na placówkę do Islamabadu, gdzie do stycznia 2007 r. pełnił funkcję zastępcy attache obrony.

bDAxHczX

W lutym 2007 r. objął stanowisko attache obrony w ambasadzie w Kabulu. Po powrocie do kraju w 2009 r. został pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. Afganistanu. Służbę wojskową zakończył pod koniec stycznia 2012 roku.

Podczas posiedzenia komisji Łukasiewicz podkreślił, że czas, który został do wycofania wojsk z Afganistanu można wykorzystać do tego, by przekuć wysiłek wojskowych i ofiarność polskich żołnierzy w normalną współpracę polsko-afgańską.

Łukasiewicz mówił, że jako ambasador chciałby się skupić m.in. na wsparciu polskiego kontyngentu wojskowego i przekazaniu odpowiedzialności za poszczególne prowincje władzom afgańskim.

Kandydaturę Stefaniaka na ambasadora w Iraku poparło 12 posłów; trzech było przeciw.

bDAxHcAd

Pracę zawodową Stefaniak rozpoczął w 1977 roku jako dowódca Plutonu Czołgów 68 Pułku Czołgów Budowo. W kolejnych latach był m.in. dowódcą 1 Pułku Czołgów Elbląg, 15 Dywizji Zmechanizowanej Olsztyn i 16 Dywizji Zmechanizowanej Elbląg.

W latach 2006-2007 pełnił funkcję radcy w MON. W lipcu 2007 roku został zwolniony z zawodowej służby wojskowej. Obecnie jest doradcą Zarządu Wojskowych Zakładów Uzbrojenia.

Stefaniak ma w swoim dorobku m.in. kurs przeszkolenia operacyjnego w Warszawie i kurs oficerów flagowych NATO w Rzymie. Ukończył m.in. Akademię Wojsk Pancernych w Moskwie i Narodowy Uniwersytet Obrony w Waszyngtonie. Mówi po angielsku i rosyjsku.

Podczas przesłuchania na posiedzeniu komisji Stefaniak powiedział, że chciałby, aby jego misja przyczyniła się do wzmocnienia relacji pomiędzy Polską i Irakiem. Jak mówił, będzie mu zależało m.in. na pozyskiwaniu zamówień na polskie towary, usługi, na ożywieniu kontaktów politycznych i parlamentarnych, czy wspieraniu irackiego społeczeństwa obywatelskiego.

bDAxHcAe

Jeziorski - kandydat na ambasadora w Albanii - uzyskał poparcie 12 posłów; trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Pracę w dyplomacji rozpoczął w 1984 roku; wówczas wyjechał na placówkę w Tiranie, gdzie pełnił m.in. funkcję attache.

W kolejnych latach pracował m.in. w Biurze Wysokiego Komisarza OBWE ds. mniejszości narodowych, MON i MSZ. W 2003 r. wyjechał na placówkę do Madrytu, gdzie był m.in. zastępcą kierownika placówki. Po powrocie do kraju kontynuował pracę w MSZ.

Jest współautorem słownika polsko-albańskiego oraz albańsko-polskiego. Włada językami: albańskim, angielskim, hiszpańskim, rosyjskim i włoskim. (PAP)

joko/ son/

bDAxHcAf
bDAxHcAy
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)