Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów w Tajlandii i Meksyku

0
Podziel się:

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę
kandydatów na ambasadorów w Meksyku i Tajlandii: Beatę Wojnę i Zenona Kuchciaka.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w środę kandydatów na ambasadorów w Meksyku i Tajlandii: Beatę Wojnę i Zenona Kuchciaka.

Kandydatury przedstawił posłom wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid. Kuchciak ma być ambasadorem w Królestwie Tajlandii, akredytowanym też w Mjanmie (Birmie), w Laotańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej oraz w królestwie Kambodży.

Winid przypomniał, że w 2012 r. komisja SZ opiniowała kandydaturę Kuchciaka; miał on wtedy zostać ambasadorem w Turcji. "W służbie zagranicznej tak się niekiedy dzieje, że każdy z nas musi stawić czoła nowym wyzwaniom" - powiedział wiceminister. Jak wyjaśnił, prezydent, premier i minister spraw zagranicznych postanowili o zmianie pierwotnych planów i Kuchciak ma udać się do Tajlandii.

Kuchciak, przedstawiając koncepcję pracy na placówce w Bangkoku, ocenił, że Azja Południowo-Wschodnia pozostaje regionem odległym w sensie geograficznym, ale także pod względem naszej gotowości do zmierzenia się z jego odmiennością. "Stany Zjednoczone i inni nasi sojusznicy już dokonali istotnego zwrotu w swojej polityce zagranicznej" - dodał.

Odnosząc się do Tajlandii, Kuchciak powiedział, że ten kraj dla polityków i biznesmenów jest nie tylko punktem docelowych zamierzeń, ale też bramą do wejścia na rynki pozostałych krajów regionu.

Jak mówił, w sferze relacji politycznych należy utrzymać wysoką dynamikę dialogu strategicznego Polska-Tajlandia. Ma on się skupiać na kwestiach gospodarczych, handlu i inwestycjach, rolnictwie i bezpieczeństwie, ochronie środowiska, infrastrukturze i transporcie. Kuchciak zapowiedział też zabiegi o wizytę polskiego premiera, która miałaby wspierać zabiegi polskiego biznesu w Bangkoku.

Kuchciak zapowiedział, że w Birmie powstać ma biuro operacyjne ambasady RP w Bangkoku - jednoosobowa placówka w Rangunie. W miarę potrzeb, dodał, otwierane będą kolejne.

Kandydat zaznaczył, że dla liderów ruchów demokratycznych w Azji Południowo-Wschodniej Polska jest przykładem udanej transformacji ustrojowej, dlatego współpraca na rzecz wspierania przemian demokratycznych ma ważny wymiar w relacjach dwustronnych.

Beata Wojna podkreślała z kolei, że Meksyk, do którego ma się udać, ma szczególną pozycję międzynarodową, ponieważ, jak wskazują prognozy do 2050 r. kraj ten może stać się jedną z pięciu największych gospodarek na świecie. Jak oceniła, Polska i Meksyk mają dobrą bazę traktatową do współpracy sektorowej.

Kandydatka zapowiedziała starania na rzecz nadania większej dynamiki relacjom dwustronnym, szczególnie w wymiarze gospodarczym. "Rozwojowi tych relacji z pewnością pomogłyby częstsze kontakty polityczne na najwyższym szczeblu" - dodała. W tym kontekście zapowiedziała m.in. starania o wizytę polskiego prezydenta w Meksyku.

Wojna zwróciła uwagę, że Meksyk może odegrać duże znaczenie w poparciu polskich starań o miejsce niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ma to być jednym z ważnych celów jej działań.

Wojna od października 2012 r. jest zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ma doświadczenie jako analityk, koordynator programu oraz kierownik Biura Badań i Analiz PISM, w którym rozpoczęła pracę w 2004 r.

W 2004 roku uzyskała stopień naukowy doktora geografii i historii na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, gdzie zrealizowała studia doktoranckie, a wcześniej w 1999 roku uzyskała tytuł magistra. Jest autorką lub współautorką wielu publikacji w języku polskim, angielskim i hiszpańskim.

Kuchciak z wykształcenia jest politologiem. W 1986 r. ukończył Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych. Ukończył studium podyplomowe w PISM, a także studia podyplomowe z zakresu negocjacji i mediacji oraz z zakresu psychologii zarządzania organizacją w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej (2010 r.).

W latach 1987-91, a także w latach 1993-97 zajmował się w MSZ protokołem dyplomatycznym. W latach 1991-92 był III sekretarzem w ambasadzie w RPA. W latach 1997-98 był wysłannikiem MSZ na Kaukaz Północny w związku z porwaniem w Czeczenii sześciu obywateli polskich.

Od 1998 r. do 2001 r. pełnił funkcję zastępcy szefa Obrony Cywilnej Kraju oraz doradcy szefa MSWiA. W latach 2001-2005 był radcą-ministrem w ambasadzie w Taszkiencie w Uzbekistanie. W latach 2005-2008 był wiceprezesem zarządu PGNiG. W latach 2008-2011 pracował w Biurze Bezpieczeństwa Dyplomatycznego w MSZ, a następnie w Inspektoracie Służby Zagranicznej MSZ. Kuchciak w 1998 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zna angielski, rosyjski oraz fiński. (PAP)

hgt/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)