Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja rolnictwa za przekształceniem ośrodka badań odmian roślin

0
Podziel się:

Komisja rolnictwa chce przekształcić Centralny Ośrodek Badania Odmian
Roślin Uprawnych w agencję wykonawczą. Teraz ośrodek jest państwową jednostką budżetową. Zmiana
pozwoli na zachowanie gospodarstw pomocniczych, z których finansowana jest działalność ośrodka.

Komisja rolnictwa chce przekształcić Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w agencję wykonawczą. Teraz ośrodek jest państwową jednostką budżetową. Zmiana pozwoli na zachowanie gospodarstw pomocniczych, z których finansowana jest działalność ośrodka.

Działalność Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych polega na prowadzeniu rejestru odmian oraz przyznawaniu hodowcom wyłącznego prawa do odmian. Badania urzędowe na potrzeby rejestracji i ochrony prawnej odmian roślin odbywają się na podstawie doświadczeń polowych prowadzonych w stacjach doświadczalnych.

Ośrodek posiada 28 gospodarstw pomocniczych we wszystkich regionach kraju, w których prowadzi badania nad nowymi odmianami roślin. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, od 1 stycznia 2011 r. mają zostać zlikwidowane wszystkie gospodarstwa pomocnicze.

Zdaniem posłów z komisji rolnictwa, przekształcenie Ośrodka w agencję wykonawczą w skład, której wejdzie Centralny Ośrodek oraz gospodarstwa pomocnicze, umożliwi wykonywanie przez jednostkę zadań statutowych. "Placówki te bowiem wykonują podstawowe badania pozwalające na rejestrację nowych odmian" - powiedział dyrektor Ośrodka Edward Gacek. Dodał, że jest to jedyna w kraju tego typu instytucja, która współpracuje z podobnymi ośrodkami z innych krajów UE.

W środę komisja rolnictwa jednogłośnie zgodziła się na przeprowadzenie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. "Jest to projekt komisyjny, który poprali posłowie wszystkich opcji, ale sam projekt został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa" - powiedział poseł Piotr Waśko (PO). Wyjaśnił, że przejęcie projektu przez posłów zdecydowanie przyspieszy nad nim prace.

Poseł poinformował, że dokument zostanie przekazany do marszałka z prośbą o wprowadzenie go pod obrady Sejmu i prawdopodobnie ponownie trafi do komisji rolnictwa do pierwszego czytania. Dodał, że komisja chciałaby rozpocząć prace nad projektem w listopadzie, aby nowe przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2011 r.(PAP)

awy/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)