Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja: rozszerzyć zakaz palenia

0
Podziel się

#
dochodzi stanowisko KPP

bEhQvDfp

# dochodzi stanowisko KPP

#

07.01. Warszawa (PAP) - Posłowie sejmowej komisji zdrowia opowiedzieli się w czwartek za rozszerzeniem zakazu palenia m.in. na lokale gastronomiczno-rozrywkowe: restauracje, bary i dyskoteki.

bEhQvDfr

Parlamentarzyści rozpatrywali sprawozdanie podkomisji o projekcie noweli ustawy ws. ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ocenili część artykułów, w tym wiele budzących kontrowersji, ale nie zakończyli prac nad całością projektu; mają to zrobić na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Posłowie, lekarze, przedstawiciele producentów branży tytoniowej i organizacji pozarządowych ponad trzy godziny niezwykle emocjonalnie dyskutowali nad rozwiązaniami regulacji. Przewodniczący komisji Bolesław Piecha zaznaczał, że projekt nie delegalizuje - co ironicznie sugerowali niektórzy - papierosów w Polsce, a celem zmian jest ochrona niepalących przed skutkami dymu tytoniowego.

"Nie można stawiać zdrowia i życia oraz estetyki i źle pojętego liberalizmu" na jednej szali, "dyskusja nad szkodliwością biernego palenia nie ma sensu, to kwestia bezsporna", "regulacja odbierze producentom wyrobów tytoniowych licencję na zabijanie" - mówili zwolennicy projektu. Były też głosy, że zmiany posłużą poprawie warunków pracy m.in. kelnerów i barmanów.

Obostrzenia są zbyt restrykcyjne, a kary zbyt wysokie; jeśli ktoś prowadzi bar dla wegetarian to nie zaprasza do niego mięsożerców, jeśli ktoś ma bar mleczny nie zaprasza tam na drinki, jeśli ktoś nie chce dymu może nie chodzić do miejsc, gdzie palenie jest dopuszczalne - przekonywali oponenci projektu. Mówili też, że projekt to lobby koncernów farmaceutycznych, bo po wprowadzeniu zakazów wzrośnie sprzedać specjalnych plastrów i gum z nikotyną.

bEhQvDfx

Najwięcej emocji wzbudził zapis wprowadzający zakaz palenia w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. Wątpliwości wywołała też kwestia wprowadzenia na opakowaniach, obok napisów ostrzegających o skutkach palenia, także "odstraszającej" grafiki.

Posłowie komisji chcą, by zakaz palenia obejmował m.in. obiekty sportowe (jak wyjaśniano na posiedzeniu chodzi o hale, nie zaś stadiony) oraz miejsca zabaw dzieci, plaże i miejskie parki. Palenie - w myśl projektu - nie będzie możliwe w pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego (co w praktyce ma oznaczać klatki schodowe, piwnice czy korytarze), a także w służbowych samochodach. Zakaz ma dotyczyć także m.in. przystanków komunikacji publicznej i dworców.

Projekt, który "wyszedł" z podkomisji zawiera także przepis mówiący o karach dla nieprzestrzegających przepisów - 100 zł dla łamiącego zakaz palacza i 20 tys. zł dla właściciela restauracji.

Inicjatorzy zmian przypominają, że co roku w Polsce z powodu palenia papierosów umiera 70 tys. ludzi. W uzasadnieniu projektu czytamy, że ok. 9 mln Polaków pali regularnie 15-20 sztuk papierosów dziennie. Codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a w ciągu roku próbuje palenia ok. 180 tys. dzieci.

bEhQvDfy

Istotnym problemem - jak wskazano - jest tzw. bierne palenie, które doczekało się naukowego terminu - second hand smoker, czyli palacz z drugiej ręki. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że wypalany papieros wydziela dwa razy więcej dymu z tzw. strumienia bocznego niż głównego. Jak podano, ten boczny strumień zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy.

Autorzy regulacji oceniają, że doświadczenia innych krajów, w których wprowadzono całkowity zakaz palenia - jak Włochy, Irlandia czy USA - dowiodły, iż warto wprowadzać zdecydowane przepisy w tym zakresie.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, która opowiada się za, jak mówi, "racjonalnymi" zmianami, część projektowanych przepisów może przynieść szkody gospodarce i budżetowi państwa.

KPP jest krytyczne wobec zupełnego zakazu palenia w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, bez możliwości tworzenia palarni czy wyodrębnienia osobnych pomieszczeń dla palących oraz dla niepalących. Konfederacja ma zastrzeżenia do pomysłu wprowadzenia nowych, kolorowych ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach papierosów w formie zdjęć, bo spowoduje to wzrost cen papierosów, a tym samym ich zwiększonego przemytu. KPP ma wątpliwości także do pomysłu wprowadzenia całkowitego zakazu produkcji i wprowadzania do obrotu tzw. e-papierosów; komisja tym zagadnieniem jeszcze się nie zajmowała. Konfederacja wskazuje, że w związku z wolnością przepływu towarów i usług taki przepis nie będzie miał racji bytu.

bEhQvDfz

KPP w wydanym stanowisku, wskazuje, że część krajów europejskich, które zdecydowały się na wprowadzenie radykalnych zakazów dotyczących palenia w miejscach publicznych, obecnie wycofuje się z takich rozwiązań, co jest spowodowane pogorszeniem kondycji branży gastronomiczno-rozrywkowej (np. w Niemczech). (PAP)

ktl/ itm/ mag/

bEhQvDfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)